Ilustrační FOTO - Pixabay

Zemědělství dál bojuje s nedostatkem lidí

Pokles počtu pracovníků v zemědělství se loni po dlouhé řadě let zastavil, přibylo jich 200 na 100 200. Uvádí to pracovní verze Zprávy o stavu zemědělství za loňský rok od ministerstva zemědělství.

Pracovníci nicméně stále chybí, a to nejenom na manuální práce, ale i na střední a vyšší pozice, řekl k tomu mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha.

»Zaměstnanost v zemědělství lze v posledních letech považovat prakticky za stabilizovanou, počet pracovníků v zemědělských podnicích se pohybuje kolem 100 000,« uvádí ministerský materiál. Jejich podíl na celkové zaměstnanosti se loni nezměnil, činil tak 1,9 procenta. Nejvíce lidí bylo zaměstnaných v podnicích se smíšenou rostlinnou i živočišnou výrobou. Mírně se posílila zaměstnanost v podnicích specializovaných na pěstování zeleniny.

Mluvčí Zemědělského svazu řekl, že svaz nad zastavením poklesu počtu pracovníků nemůže jásat. »Jde o hranici, pod kterou již není možné klesnout bez výrazného dopadu na celý obor. Spíše naopak. České zemědělství se z dlouhodobého hlediska potýká s nedostatkem pracovníků,« uvedl mluvčí.

Podíl žen zaměstnaných v zemědělství loni podle zprávy klesl o 0,1 procentního bodu, v agrárním sektoru tak činil 28,4 %, po započítání myslivosti a souvisejících činností pak 32,3 %.

Nejvíce pracovníků (41,4 %) je ve věku mezi 45 a 59 lety, následují třicetiletí až čtyřiačtyřicetiletí, kterých je 31,2 %. Ve věku nad 60 let pracuje 14,5 % zemědělců.

Zpráva monitoruje také dosažené vzdělání pracovníků, ale s ročním zpožděním. Předloni mělo 51,1 % zaměstnanců středoškolské vzdělání bez maturity, 25,8 % s maturitou, 12,8 % vysokoškolské a 8,6 % základní, nebo nedokončené základní vzdělání. »Obecně nižší vzdělanostní úroveň pracovníků v sektoru souvisí se skutečností, že většina z nich se uplatňuje v manuálních profesích,« uvádí zpráva.

Dodejme, že průměrný měsíční plat v zemědělství se loni sice zvýšil o 6,7 % na 25 419 korun, stále ale velmi výrazně zaostává za celkovým mzdovým průměrem.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.