V čele Evropské komise německá lékařka

»Nic nového,« tak se dá podle europoslankyně KSČM Kateřiny Konečné nejlépe charakterizovat kandidátský projev jediné adeptky na pozici předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové (Německo, CDU). Matka sedmi dětí, lékařka, bývalá ministryně tří různých resortů ve spolkové vládě, však nakonec byla v době naší uzávěrky zvolena.

Získala podle ČTK podporu své domovské lidovecké frakce EPP, ale i konkurenční frakce sociálních demokratů (a to přes výhrady řady delegací z několika členských zemí, včetně Německa či Francie, Nizozemska nebo Řecka) a frakce liberálů z uskupení Obnova Evropy (kde zasedá i vítěz eurovoleb v ČR, Babišovo hnutí ANO). V tajné volbě to pro von der Leyenovou dělalo celkem 383 hlasů pro a 327 proti, 22 europoslanců se zdrželo, jediný odevzdal prázdnou obálku. Kandidátka tak prošla o pouhých devět hlasů.

Mezi frakcemi, které 60letou německou političku odmítly, byla i autentická levicová skupina GUE/NGL. Proč? »Zejména u migrace a brexitu je znát, že neplánuje odchylky od dosavadního předsedy Junckera. Například u migrace oznámila, že chce představit nový plán na řešení migrace, ovšem neřekla u tohoto tématu vůbec nic nového a pokračovala větami, které by mohly (a také pravděpodobně byly) okopírovány od končící Komise. Obávám se, že to bude velmi symbolické pro celých pět let,« svěřila se ve svém hodnocení místopředsedkyně ÚV KSČM a poslankyně GUE/NGL Konečná.

Pravdou sice podle Konečné je, že von der Leyenová otevřela několik zajímavých témat (např. boj s nerovnostmi, daňovými úniky), ale ani tady nebyla nijak konkrétní, což spíše prezentuje nutnost se zalíbit (respektive získat hlasy europoslanců), než navrhovat řešení. Její projev byl proto pro Konečnou zklamáním.

»Nepovažuji ji za důvěryhodnou političku, a to i kvůli jejím skandálům na pozici německé ministryně obrany. Nebyla jsem tedy důvěřivá, když se mě tato představitelka německé pravice a evropských lidovců snažila na schůzi GUE/NGL přesvědčit, že po letech prosazování tvrdé politiky škrtů se bude Komise pod jejím vedením věnovat i sociálním otázkám. Obávám se navíc, že bude z pozice předsedkyně Evropské komise tlačit primárně na témata evropské jednotné armády a její spolupráce s NATO, což samozřejmě povede k větším výdajům na zbrojení, které pak budou chybět v sociální oblasti,« svěřila se na svém oficiálním facebookovém profilu Konečná.

Ta také odráží hlasy euroskeptiků, kteří se těší na hořké konce Unie: »Sice začínám slýchat často komentáře, že zvolení von der Leyenové bude znamenat prohloubení evropské krize, a proto je její zvolení věcí vítanou, ale s tím nemohu souhlasit. Já bych na pozici předsedkyně Evropské komise radši viděla osobu, která má za sebou úspěšnou politickou kariéru a na pozici v EU se nedostala kvůli tomu, že se pod ní viklalo křeslo v německé vládě. Radši bych na této pozici viděla osobu, která reprezentuje naději na změnu evropské politiky a chápe závažnost situace EU.« Logika »čím hůře, tím lépe« dopadne podle Konečné nejvíce právě na ty nejzranitelnější.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 17 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.