Dobrodružství cyklistiky pokračuje v Kolíně

V kolínském Veigertovském domě se v úterý uskutečnila vernisáž výstavy Dobrodružství cyklistiky – éra vysokého kola v Čechách.

»Výstava připomíná i první doložený závod na velocipedech, který se konal v nedaleké Kutné Hoře,« připomněl radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD). »Podobně jako nedávná výstava v Muzeu Českého krasu v Berouně představuje nejen historické modely kol, ale i důležitá data, osobnosti i zajímavosti,« dodal předseda středočeského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM). Návštěvníci se tak mohou třeba dozvědět, který náš básník zastával názor, že žena na bicykl nepatří…

Kolínská repríza výstavy, která vznikla ve spolupráci s Národním muzeem a dalšími institucemi, připomíná zejména letošní 150. výročí od prvního doloženého závodu na velocipedech na území rakouské monarchie, který se konal dne 8. 8. 1869 ve zmiňované Kutné Hoře. Je zaměřena na vývoj kola, důležité historické milníky a osobnosti české cyklistiky do roku 1900, nechybí ani regionální část. K vidění tak jsou staré velocipedy, dobové fotografie, medaile, ceny a další předměty z více než desítky českých muzeí. Vernisáž byla navíc obohacena i o ukázky jízd na vysokých kolech přímo na Karlově náměstí.

Výstava v sídle Regionálního muzea Kolín potrvá až do 28. října.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.