Pohled na opravenou zvonici i kostel zblízka.

Černčická zvonice v novém zvenčí i uvnitř

Obce s názvem Černčice jsou v naší zemi celkem čtyři. Náš příběh se odehrává v té u Nového Města nad Metují, tedy daleko od zbývajících tří na severozápadě Čech okresů Louny a Teplice.

Už zdálky vás zaujme zářivá stavba kostela, vyskytující se na mírném návrší. Při bližším pohledu shledáte na místním hřbitově stavby dvě: gotický kostel svatého Jakuba Staršího a renesanční 25metrovou zvonici, mezi nimiž je kvůli nebezpečí požárů pár metrů odstup. A obě září novotou. Kostel z první poloviny 13. století získal nový kabátek už před dvěma roky, na zvonici z roku 1613 se dostalo letos.

»Oprava zvonice – s rozpočtem 2 700 000 korun – započala v dubnu, k dokončení došlo minulý týden. Za všechna staletí nebylo rozsáhlejších oprav,« svěřil se včera Haló novinám starosta obce Ladislav Tylš.

* * *

»Nechali jsme vyměnit podsebití (bednění na vrchu věže – pozn. red.), šindelovou krytinu, část krovu, vnější plášť omítek, všechny kamenické prvky včetně těch kolem vstupních dveří i samotné dveře. Aby se zvonice více využila, vybudoval se nový vyhlídkový ochoz, takže schody a patra jsou také nové.«

Starosta ještě doplnil: »V báni věže jsme v zaletované měděné schránce nalezli vzkaz z r. 1971, ve kterém popisoval tehdejší předseda MNV život v obci. I my jsme umístili do nové schránky obdobné poselství příštím pokolením.«

Z vyzvednutí zvonu sv. Jakuba došlo 30. srpna.
Zvony

Zvony tam bývávaly ještě na přelomu 19. a 20. věku tři: sv. Jan Křtitel (z r. 1512, váha 10 centů), sv. Jakub (z r. 1577, váha 17 centů – asi 1200 kg) a sv. Anna (z r. 1620, váha 4 centy). Jak už to u zvonic chodí, při válkách slouží jako zásobárna dobrého kovu. Takže i tato černčická má v černé paměti obě světové války – sv. Annu a sv. Jakuba vzala první a sv. Jana Křtitele druhá. Jan se naštěstí pár měsíců po válce našel a navrátil nazpět.

Tím se dostáváme k dalšímu návratu. Obzvlášť radostnému. V rámci závěrečných oprav byl minulý týden vyzdvižen na své místo sv. Jakub.

* * *

»Osud tohoto největšího zvonu je pohnutý. V r. 1907 pukl, byl proto přelit; jenže ho už v r. 1917 uzmula válka. Rozhodli jsme se pro jeho obnovu v co nejvěrnějším napodobení. Daného úkonu se úspěšně zhostil vyhlášený český zvonař Petr Rudolf Manoušek ze Zbraslavi, odlil jej v dílně v holandském Astenu. Dílo stálo 650 000 korun,« upřesnil Tylš.

Při příležitosti 400. výročí postavení zvonice se připravuje na konci června 2013 slavnostní pokřtění nového zvonu spojené se srazem rodáků a přátel obce Černčice.

Což je jistě zajímavý námět k výpravě za poznáním života našich památek i pro každého výletníka. Nádavkem tam shledají obnovená sgrafita, jež se při letošní podrobné prohlídce omítek objevila nad horní římsou...

TEXT a FOTO - Haló noviny/Vlastimil HLOUPÝ

**************

Na této straně 4 si z domácího zpravodajství kromě jiného ještě můžete např. přečíst:

  • Praha je domovem Galilea - Praha je od včerejška sídlem Evropské kosmické agentury pro satelitní navigační systém Galileo (GSA). Ten by měl začít pracovat v roce 2014. Plně funkční by měl být na přelomu let 2019 a 2020. Otevřením ústředí evropské kosmické agentury pro program Galileo (GSA) se završilo šestileté úsilí ČR o přesun administrativního centra navigačního systému z Bruselu do Prahy....
  • Pionýr střižený na míru - Se začátkem školního roku se děti, a možná častěji jejich rodiče, rozhlížejí po nějaké mimoškolní aktivitě. Dělat se dá ledacos. Na zájmy dětí »útočí« různé sportovní kluby, či výtvarné kroužky, jiného baví prostě jen tak si hrát s kamarády hry na čerstvém vzduchu. To vše a ještě mnohem víc nabízí sdružení dětí, mládeže a dospělých Pionýr. Dobrou příležitostí přesvědčit se o širokém záběru této organizace bude chystaná celorepubliková akce Dobrodružství na míru.....

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

**************


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 12 hlasů.

Vlastimil HLOUPÝ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ledig
2012-09-09 23:22
A to se podívejme, v komunistickém plátku dostal přednost článek o
opravě kostela před pionýrem i před novým domovem Galilea, který
popagoval komunistický europoslanec Remek!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.