Filipínský prezident Rodrigo Duterte. FOTO - wikimedia commons

Filipínští policisté voláni k odpovědnosti

Na Filipínách potrestali několik tisíc policistů za špatný postup při protidrogové kampani. P

Podle policejní zprávy je vedeno řízení proti více než 14 000 policistů. Přes 2000 mužů zákona už přišlo o práci. Při zátazích proti pašerákům a uživatelům drog podle vládních údajů v minulých třech letech zemřelo podle původních policejních údajů až 6600 lidí. Nevládní organizace hovoří až o 27 000 obětech.

Rada OSN pro lidská práva minulý týden rozhodla, že zahájí vyšetřování situace na Filipínách. Proti násilné kampani protestují některé členské státy OSN, nejhlasitěji Island, který oficiálně vyzval k »zastavení faktických poprav«.

Boj proti drogám a zločinnosti byl klíčovou součástí předvolební kampaně filipínského prezidenta Rodriga Duterteho. Po jeho nástupu k moci v červenci 2016 začala policie provádět rozsáhlé razie přímo v domech podezřelých obchodníků s drogami.

Marie Rafaelová Banaagová z tiskového oddělení filipínské policie oznámila, že se vyšetřuje přes 14 700 policistů a že 7867 už jich bylo potrestáno. Více než 2300 z nich přišlo o práci, 4100 bylo suspendováno a proti zbylým byly použity jiné formy postihu jako snížení platu nebo odebrání výhod. Banaagová řekla, že si razie a boj proti drogovému zločinu vyžádaly na 5500 obětí, čímž snížila původní policejní údaj o více než 1100 lidí.

Policisté tvrdí, že lidé přišli o život, když na zasahující jednotky začali střílet, a že policisté jednali v sebeobraně. Loni poprvé soud usvědčil tři policisty ze zabití studenta, o němž obžalovaní tvrdili, že pašoval drogy. Soud odmítl jejich tvrzení, že stříleli, když se 17letý student bránil zatčení. Podle rodiny byl zabit v temné uličce a prosil policisty o život. Po tomto procesu a také po odhalení případu, při němž policista z protidrogového oddělení uškrtil občana Jižní Koreje, jehož vydíral, Duterte protidrogové tažení nakrátko zastavil.

Podle úřadů v protidrogové kampani přišlo o život 200 policistů a 700 jich bylo zraněno.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.