Viktor Orbán: »Pokud na nás někdo útočí, nenecháme to bez odpovědi.« FOTO - wikimedia commons

O současném Orbánově Maďarsku

»V mé redakci jsme se naučili, od jakých témat se máme držet dál, aniž bychom to formálně dostali přikázáno od šéfů,« říká Tamás. I když jde o novináře a veřejnou osobnost, ze strachu, že přijde o práci, se raději baví pod podmínkou zachování anonymity.

»Když všechna nezávislá média píšou o zneklidňujícím podílu švagra Viktora Orbána na veřejných zakázkách, my jsme ticho,« uvádí. »V srpnu se ve všech nezávislých médiích, i v některých zahraničních, objevily fotky Orbánovy dcery, jak během dovolené v Chorvatsku vyhazuje do příkopu u silnice použitou plenku svého dítěte. My jsme je neměli. O jistých veřejně činných lidech vůbec nepíšeme. Nedáváme najevo názory na protiimigrační politiku vlády, ale za to u nás můžete vidět vládní reklamy namířené proti migraci,« říká ne náhodou pro polský internetový portál onet.pl. V Kaczyňského Polsku je totiž situace s nesvobodou médií podobná jako v Orbánově Maďarsku…

Tamás je členem jedné z přibližně deseti redakcí, které zůstaly jako by nezávislé, ale jejich další existence ve značné míře závisí na reklamách zadávaných vládou. Dalších deset významných redakcí se snaží na maďarském trhu přežít bez podpory vlády. A proti této dvacítce stojí silný mediální konglomerát, do kterého spadá téměř 500 redakcí. Má plnou podporu vlády i všechny finanční nástroje k tomu, aby jakoukoliv nezávislou redakci zlikvidoval.

Totalitní dekret

Autoritářský premiér Orbán podepsal 5. prosince 2018 dekret, na jehož základě se 476 provládních redakcí stalo členy Středoevropské tiskové a mediální nadace. Podle analytičky Veroniky Jožwiakové z Polského institutu pro mezinárodní záležitosti bude nadace pokračovat v procesu, jehož začátky sahají do roku 2010, kdy volby vyhrála strana Fidesz a na post premiéra nastoupil její šéf Orbán. »Už tehdy byl násilně usměrněn obsah ve veřejnoprávních médiích,« říká Jožwiaková. »Státní tisková agentura MTI se tehdy společně s veřejnoprávními rozhlasovými i televizními stanicemi staly prakticky jediným organismem. To byla první, ale nejdůležitější změna,« připomíná.

Příkladem takového »jednotného zpravodajství« byl útok provládních médií na nezávislý investigativní portál átlászó.hu. Koncem září zveřejnil článek o tom, jak elita maďarské vlády včetně Orbána využívá luxusní jachtu a soukromý proudový letoun zaregistrované v zahraničí. V rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas na otázku ohledně tohoto článku Viktor Orbán odpověděl: »Pokud na nás někdo útočí, nenecháme to bez odpovědi.« Byl to signál pro spuštění vlny článků, které se objevily v provládních médiích. Všechny přišly s těmi samými obviněními - nazývaly novináře átlászó.hu »Sorosovými loutkami«, které propagují migraci.

Americký finančník maďarského původu George Soros, jenž podporuje podle ČTK rozvoj demokracie ve střední Evropě, a imigranti jsou hlavními terči vládní propagandy. Mnoho provládních médií použilo ty samé články, změnily se jen titulky.

Na bezprostřední útoky na novináře upozorňuje také Gábor Miklósi, novinář a redaktor nezávislého portálu index.hu. »Před třemi lety agenti tajných služeb vydírali jistého investigativního novináře pracujícího pro nezávislou redakci informacemi o manželské nevěře. Jiné obviňovali, že pracují pro CIA, nebo že jsou Sorosovými agenty,« říká.

Přiškrtíme zdroje

Ještě účinnější než očerňování nepřátel jsou finanční nástroje. V této oblasti získá nová mediální nadace nové možnosti. Vláda, která je od roku 2016 největším zadavatelem reklamy v zemi, finančně podporuje média, která ji podporují. Vloni prvních deset míst v žebříčku firem a organizací vydělávajících nejvíce na vládní reklamě obsadily provládní média a agentury. Nový konglomerát bude nadále mít lví podíl na státní reklamě. Bude moci také účinně válčit o komerční reklamu, smí nabízet výrazně nižší ceny než nezávislá média. I když nadace takto jasně porušuje zásady férové konkurence, žádný právní postih jí nehrozí. »Nebude se tím zabývat ani maďarský úřad pro dohled nad médii ani antimonopolní úřad, protože vláda uznala vznik nadace za strategický národní zájem a v takových případech má právo vyjmout nadaci zpod dohledu těchto institucí,« vysvětluje podivuhodné nedemokratické praktiky politického podnikatele Orbána Jožwiaková.

Maďarští novináři přiznávají, že jsou v mimořádně těžké situaci. »Finanční nátlak, vzrůstající zdanění příjmů z reklamy v médiích i pravidelné návštěvy berních úředníků nás velmi tíží,« říká Gábor Miklósi. »Úředníci a členové vlády nám neposkytují rozhovory. Odpovědi na naše otázky často čteme v provládních médiích. Tisková oddělení ministerstev nám posílají jedině internetové odkazy na ty odpovědi,« líčí typické trumpoidní a erdoganovské metody. »Pokud jde o naši komunikaci s vládou, tak ta neexistuje,« říká Tamás z jedné z redakcí, která prozatím není součástí provládní nadace.

Crowdfunding

Posledním způsobem financování, který vláda zatím nijak neomezila, pro nezávislá média zůstává crowdfunding. Átlászó.hu má roční rozpočet ve výši 350 000 eur (asi 9 milionů korun). Polovina této částky pochází právě z crowdfundingu, druhá polovina z pomoci od mezinárodních dárců. Problém však spočívá v tom, že investigativní žurnalistika je nákladná.

Vláda mezitím pumpuje do spřátelených médií nesrovnatelně větší peníze. Jen za rok 2017 Orbán vyčlenil na kampaň namířenou proti Sorosovi 40 milionů eur z veřejných zdrojů… Většina z této částky mířila samozřejmě do provládních médií. A pak s orbánovskou tyranií a výplody její propagandy nějak bojujte…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 15 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2019-07-22 20:13
To se nedá srovnávat. Samozřejmě, že ČT je bohužel pravicová, že
dává při obsazování diskusních pořadů přednost pravicovým
zástupcům, že ladí své zpravodajství do bruselských barev atp., ale
u Orbána by se zástupce opozice do té "veřejnoprávní"
televize nedostal vůbec. Prostě je to tam ještě o level dál už... R.
Janouch
pleningeri
2019-07-22 19:11
V naší německé kolonii jsme dále než Maďaři. Nepotřebujeme
druhého Orbána, máme "veřejnoprávní" na Kavčích horách,
kterou "skorovlastní" klony "spacákové" revoluce.
Ale chechtáky od všech plnoletých i (ne)diváků jim přijdou vhod, aby
zbylo i na "Člověky v tísni" a další
"zahraniční" agenty ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.