Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Současná vláda rozhodně neprodá Budvar

Nynější vláda nikdy nezprivatizuje pivovar Budějovický Budvar, jejž vlastní stát. Budvar je významný plátce daní. Prohlásila to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Budvar je jediným pivovarem, který vlastní stát. Za vlády Mirka Topolánka v roce 2007 stát privatizaci zvažoval.

»Privatizace Budvaru není na stole. Rozhodně nebude nikdy na stole této vlády. Máme za sebou období divokých privatizací a stát se neměl zbavit celé řady firem, kterých se v minulosti zbavil. Naše vláda nic takového neplánuje. Stojím si za tím, že je to rodinné stříbro,« řekla Schillerová.

Budvar podle jejích slov coby národní podnik prosperuje. Ocenila také investice. Letos Budvar investuje 671 milionů korun do třetí linky na stáčení lahvového piva a do kapacit pro hlavní kvašení.

»Je to firma, která ve velmi krátké době dosáhne téměř třímiliardového obratu. Je to významný plátce daní a regionální zaměstnavatel,« uvedla ministryně. Čistý obrat Budvaru, jak jsme již informovali, stoupl loni o 7,6 procenta na 2,81 miliardy Kč, jak vyplývá z výroční zprávy pivovaru.

Privatizaci Budvaru připravovalo ministerstvo zemědělství od roku 2007 za druhé vlády Mirka Topolánka (ODS). Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) chtěl v roce 2007 najít poradce, který měl státu pomoci při přeměně národního podniku na akciovou společnost. Proti privatizaci se již v předchozích letech vyslovili prezident Miloš Zeman i bývalý prezident Václav Klaus, od počátku proti ní vystupuje také KSČM.

Budvar loni zvýšil výrobu piva o 3,6 % na 1,602 mil. hektolitrů. Je to druhý nejvyšší objem piva za 123 let existence podniku. Do 79 států loni národní podnik vyvezl historicky nejvíc piva, 1,07 mil. hektolitrů. Loňské tržby na úrovni 2,55 mld. Kč byly nejvyšší v historii firmy, zisk po zdanění činil 267,1 mil. Kč. Do státního rozpočtu odvedl loni pivovar 500 mil. Kč. Budvar zaměstnává 700 lidí. Po ukončení investic za dvě miliardy korun v roce 2020 by se měl výstav zvýšit o čtvrtinu na víc než dva miliony hektolitrů.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 12 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.