Moskevská budova společnosti TVEL. FOTO - wikimedia commons

TVEL dodal Číně stroje na výrobu jaderného paliva

Palivová společnost Rosatomu TVEL dodala do čínského I-pinského podniku na výrobu jaderného paliva (angl. Yibin Nuclear Fuel Component Plant, součást čínské korporace China National Nuclear Corporation) ruské stroje pro fabrikaci paliva pro reaktory VVER.

Čínskému zákazníkovi byly dodány tři stroje pro fabrikaci palivových proutků: hermetizační stroj, systém pro kontrolu geometrických parametrů a stroj pro nanášení ochranného laku. Všechny stroje byly vyvinuty a vyrobeny podniky palivové divize Rosatomu: MSZ z Elektrostalu a NZCHK Engineering z Novosibirsku.

Dodaná zařízení jsou určena k modernizaci výrobní linky na fabrikaci paliva TVS-2M ruské konstrukce pro reaktory VVER-1000. V současnosti jsou v Číně provozovány čtyři bloky tohoto typu v jaderné elektrárně Tchien-wan. Palivo pro tyto reaktory se vyrábí v I-pinském podniku od roku 2009.

»Palivová společnost Rosatomu TVEL navazuje na spolupráci se svými partnery v oblasti výroby paliva na území Číny za pomoci ruských technologií. Poprvé ve své historii jsme společně s nimi založili výrobu paliva ruské konstrukce v zahraničí a technologicky ji udržujeme na nejmodernější úrovni. Zároveň se zavezením prvních palivových kazet typu TVS-2M do reaktoru elektrárny Tchien-wan jsme licencovali jeho výrobu v I-pinském podniku. Dnes už nedodáváme z Ruska pro tuto linku jen komponenty palivových kazet, ale i stroje, které zvýší úroveň automatizace výroby a kvalitu vyráběné produkce. To opět potvrzuje status společnosti TVEL jako technologického lídra,« uvádí starší viceprezident pro komerční činnost a mezinárodní obchod společnosti TVEL Oleg Grigorjev.

Palivová společnost Rosatomu TVEL dodala nedávno do Číny také jaderné palivo pro čínský experimentální rychlý reaktor CEFR (China Experimental Fast Reactor). Palivové kazety byly vyrobeny v podniku Mašinostrojitělnyj zavod (MSZ, součást TVELu) ve městě Elektrostal, který je v současnosti jediným výrobcem uranového paliva pro rychlé energetické reaktory. To vše se děje v rámci oslav 65. výročí jaderné energetiky, které si Rosatom připomíná od června t. r.

Palivová společnost Rosatomu TVEL spojuje podniky pro fabrikaci jaderného paliva, pro konverzi a obohacování uranu a pro výrobu obohacovacích centrifug a také výzkumné a konstrukční instituty. Je jediným dodavatelem paliva pro ruské jaderné elektrárny a celkově zabezpečuje jaderné palivo pro 76 energetických bloků v 15 zemích světa. Dále vyrábí palivo pro výzkumné reaktory v osmi zemích světa a pro ruské jaderné ledoborce. Každý šestý energetický reaktor na světě pracuje díky palivu vyrobenému TVELem!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.