Öcalan: Vše vyřeším do týdne

Vězněný kurdský vůdce Abdullah Öcalan oznámil, že je připraven řešit kurdskou otázku a že do týdne dokáže zastavit konflikt tureckého státu a kurdských ozbrojenců.

Kurdové podle něj nepotřebují vlastní stát, informovala agentura Reuters s odvoláním na jeho právní zástupce. Öcalan je zakladatelem separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), která proti tureckému státu vede od roku 1984 guerillovou válku za vznik samostatného Kurdistánu.

Vězněný kurdský vůdce Abdullah Öcalan. FOTO - wikipedia commons

Kurdský vůdce je vězněn na na ostrově Imrali, který se nachází blízko Istanbulu, od roku 1999, kdy ho turecké speciální jednotky zadržely v Keni. Před dvaceti lety byl odsouzen k trestu smrti podle zákona namířeného proti podněcování vražd, masakrů a vymáhání peněz pro rozdělení země; trest mu byl v roce 2002 změněn na doživotí. Öcalana si váží mnoho příznivců prokurdské parlamentní Lidové demokratické strany (HDP), kteří v něm spatřují klíč k jakémukoli mírovému procesu, napsala ČTK.

V květnu mu byl zrušen skandální zákaz návštěv ve vězení platný od roku 2011 a tehdy se po osmi letech poprvé setkal se svými právníky. Ti v prohlášení uvedli, že se s ním znovu sešli tuto středu.

Öcalan jim předal vlastní prohlášení, v němž mj. stojí, že Kurdové nepotřebují vlastní stát. »Pokouším se Kurdům otevřít prostor, pojďme kurdskou otázku vyřešit,« vyzval zakladatel PKK. »Říkám, že konfliktní situaci mohu odstranit do týdne. Mohu to vyřešit, jsem si tím jist. Jsem připraven (situaci) řešit. Ale stát musí učinit, co je nezbytné,« dodal.

PKK svůj boj zahájila na jihovýchodě země v roce 1984 a postupně zmírnila své požadavky. Boje nepřežilo na 40 000 lidí, z nichž většina jsou právě Kurdové, píše Reuters. Turecko, Spojené státy i Evropská unie řadí PKK účelově k teroristickým organizacím.

V roce 2015, po konci příměří mezi státem a PKK, nařídila turecká autoritářská vláda zákaz vycházení ve velkých částech na jihovýchodě země a oblasti obývané převážně Kurdy bombardovala těžkými zbraněmi… Öcalan hrál v mírových rozhovorech důležitou roli.

Kurdové jsou indoevropský národ, který v současnosti čítá kolem 30 milionů příslušníků. Žijí zejména v jihovýchodním Turecku (asi třetina všech Kurdů), severním Iráku, severozápadním Íránu, Sýrii, Arménii či v Gruzii. Bývají označováni za největší národ bez vlastního státu. Jediné autonomní území s vlastní správou mají Kurdové na severu Iráku. I tam je ale Turecko pronásleduje…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.