Salvini vše na jednu kartu

Předsedkyně horní komory italského parlamentu Maria Casellatiová svolala na pondělí schůzku šéfů politických frakcí v Senátu, aby stanovili termín jednání o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

O to oficiálně požádala jedna ze stran vládní koalice, krajně pravicová Liga. Její kontroverzní šéf, místopředseda vlády a ministr vnitra Matteo Salvini, tak chce podle místních médií využít nárůstu volebních preferencí své strany a vyvolat předčasné volby.

Matteo Salvini. FOTO - wikipedia commons

»Ti, co plýtvají časem poškozují zemi a myslí jenom na své posty,« uvedla populistická Liga při oznámení, že návrh na hlasování o nedůvěře vládě podala. O sporech v italské vládní koalici se mluví už delší dobu, ve čtvrtek Salvini oznámil, že se koalice zhroutila a že si přeje předčasné volby.

Také italský premiér Giuseppe Conte, který nepatří k žádné z koaličních stran, novinářům řekl, že Salvini chce předčasné volby (má šanci na 40 % hlasů, zatímco vloni v březnu ho volilo 17 % hlasujících). Vyměnil si tak pozici s koaličním partnerem z Hnutí pěti hvězd.

Conte podle ČTK novinářům řekl, že raději předstoupí před parlament, než aby rezignoval. »Vláda vždy hodně pracovala a málo mluvila, neleželi jsme na pláži,« hájil svou vládu. Dodal, že Salvini bude muset parlamentu zdůvodnit, proč si přeje konec kabinetu.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.