Ilustrační FOTO - Pixabay

Írán varoval Izraelce

Jakékoliv izraelské zapojení do námořní koalice v Hormuzském průlivu a Perském zálivu by bylo otevřeným ohrožováním íránské bezpečnosti, a Teherán má právo na takovou hrozbu reagovat.

Podle agentury Reuters to oznámil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví.

Izraelská média v úterý informovala, že izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac při jednání za zavřenými dveřmi oznámil, že Izrael se účastní jednání o sdílení citlivých informací ohledně americké bezpečnostní námořní koalice. Izraelští činitelé odmítli tuto informaci potvrdit či vyvrátit.

Dlouhodobě napjaté vztahy mezi USA a Íránem se vyostřily vloni poté, co Washington na příkaz Trumpa odstoupil od mezinárodní dohody z roku 2015 a zavedl vůči Teheránu sankce. Írán v reakci letos v květnu přestal plnit některé závazky plynoucí z jaderné dohody.

V posledních týdnech napětí mezi Washingtonem a Teheránem zesílilo po několika incidentech v Perském zálivu, kde USA letos provokativně posílily svou vojenskou přítomnost. Zároveň oslovily několik evropských zemí s výzvou, aby se připojily k mezinárodní misi, která má zajišťovat bezpečnost obchodním lodím v průlivu. Británie oznámila, že se k misi připojí, Německo se přidat odmítlo, i když to nejprve zvažovalo.

Bývalý německý velvyslanec v Íránu Bernd Erbel se každopádně nestane šéfem mechanismu INSTEX, který připravují některé evropské státy ve snaze pomoci Íránu obchodovat navzdory americkým sankcím. ČTK napsala, že rozhodnutí 72letého Erbela zhoršuje naději na ustavení náhradního obchodního mechanismu.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 17 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-08-11 19:26
Další válka na základě vylhaných důvodů. Ne proti Iráku, ten byl
už zničen ale proti Iránu, v staronové sestavě USA, GB, Izrael.
Největší lhář samozřejmě na čele. GB v tradičním závěsu -
půdu si začala připravovat zadržením iránského tankeru na Gibraltaru
a o Izraeli škoda mluvit. Irán asi přišel na to, jak z 20% uranu
vyrobit atomovou bombu. Tak že ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.