Premiér Boris Johnson.FOTO - wikimedia commons

Corbyn odhalil Johnsonův podvod

Levicový lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn v dopise vyzval šéfa britské státní správy Marka Sedwilla, aby se zasadil o zastavení neřízeného brexitu bez dohody 31. října, pokud by se souběžně konala volební kampaň před parlamentními volbami. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Opoziční zákonodárci se v září podle médií chystají vyvolat hlasování o důvěře vládě konzervativního premiéra Borise Johnsona. Nesouhlasí s jeho stanoviskem, že Spojené království Evropskou unii na konci října definitivně opustí, a to i v případě, že nebude mít dohodu. Corbyn zdůrazňuje fakt, že neřízený odchod z EU vedený vládou, která by neměla důvěru parlamentu, by byl nedemokratickým a protiústavním krokem.

Opoziční poslanci chtějí konzervativní vládu svrhnout v hlasování o důvěře, až parlament opět zasedne po letní přestávce 3. září. V případě, že by vláda podporu nezískala, musel by Johnson vypsat všeobecné volby. Jeho spojenci tvrdí, že by se volby nemohly uskutečnit dříve, než po 31. říjnu, a Británie by tak EU automaticky opustila během volební kampaně.

Levicový lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn. FOTO - wikimedia commons

Zneužití moci

Corbyn takový manévr ve čtvrtečním dopise Sedwillovi označil za »bezprecedentní, protiústavní a protidemokratické zneužití moci«. Lídr labouristů podle ČTK také připomněl, že vláda nemá dělat závažná politická rozhodnutí během volební kampaně, a proto Sedwilla požádal o stanovisko, že brexit se může uskutečnit až po řádných volbách.

Poněkud radikálnější postup by ještě zvolil Corbynův zástupce John McDonell. V případě, že by Johnson odmítl odstoupit, pokud by jeho vláda nezískala důvěru, poslal by prý Corbyna taxíkem za královnou Alžbětou II., aby jí oznámil, že labouristé přebírají kontrolu. Podle tradice totiž nový britský premiér jezdí za královnou, aby ho oficiálně jmenovala do úřadu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 25 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.