FOTO - pixabay

Izraelská provokace na Chrámové hoře

Při střetech mezi Palestinci a izraelskými bezpečnostními složkami včera na Chrámové hoře v Jeruzalémě utrpělo zranění nejméně 14 muslimských věřících, uvedla AP s odvoláním na palestinské zdravotníky. Zranění jedné osoby jsou vážná.

Na Chrámové hoře se nachází mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm, v hluboké minulosti tam stával židovský chrám, jehož pozůstatkem je Zeď nářků. Podle nynějšího uspořádání mohou židé jednou z bran na horu vstupovat, ale nesmějí se tam modlit.

Desítky tisíc Palestinců se včera v jeruzalémském Starém městě shromáždily k modlitbám u příležitosti muslimského svátku íd al-adhá. Ten letos připadá na stejný den jako židovský tiša be-av, kterým si židé připomínají zničení prvního a druhého chrámu, které v biblických časech stávaly právě na Chrámové hoře.

Množství Palestinců dorazilo k branám, které jsou vstupem na Chrámovou horu, poté, co se rozšířily zprávy, že policie povolí židovským věřícím na horu vstoupit. Protestující vykřikovali hesla jako Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) a házeli kameny na policisty. Ti proti nim zasáhli ohlušujícími granáty a gumovými projektily. Izraelská policie nejprve židovským návštěvníkům zakázala na Chrámovou horu vstoupit, poté jim to ale povolila. Několik desítek se jich za přísné policejní ochrany dostalo nahoru. Palestinci však po skupině začali házet židle a další předměty. Židovští věřící proto následně Chrámovou horu rychle opustili. K podobným izraelským provokacím nedošlo na Chrámové hoře poprvé.

Spory o Chrámovou horu jsou jedním z ústředních bodů izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael neoprávněně považuje celý Jeruzalém včetně jeho východní části zabrané v roce 1967, za své hlavní město. Jenže Palestinci mají východní Jeruzalém za hlavní město svého budoucího státu složeného ze Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy.

Asad na veřejnosti

Syrský prezident Bašár Asad se včera u příležitosti svátku oběti íd al-adhá objevil na veřejnosti a modlil se v mešitě v Damašku. Syrská státní tisková agentura SANA zveřejnila fotografie, na kterých je vidět Asad během ranních modliteb společně s dalšími vysokými představiteli země, mimo jiné se syrským premiérem a velkým muftím. Třídenní svátek oběti íd al-adhá patří k nejdůležitějším událostem roku. Obětuje se při něm zvíře, jehož maso se rozdává potřebným.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.