FOTO - internet

Sčítání lidu v roce 2021 bude více elektronické

Sčítání lidu plánované na rok 2021 navrhuje Český statistický úřad na březen tak, aby nekolidovalo se svátky či prázdninami. Podle návrhu zákona, který pro vládu připravil ČSÚ, navštíví komisaři jen domácnosti, které nevyplní dotazník on-line.

Proti sčítání z roku 2011 ubudou v dotazníku některé otázky. Třeba kolonky o teplé vodě, koupelně, záchodu, osobním počítači a připojení k internetu. Vypadnout by měla také otázka na víru či obor vzdělání. Dostupná potřebná data získá ČSÚ z registrů. Mnohem víc vyplněných formulářů by chtěl dostat elektronicky. Do sčítání se budou muset zapojit všichni lidé v ČR. On-line sčítání, při kterém lidé použijí počítače, tablety či chytré telefony, má trvat 14 dnů, na navazující terénní »papírové« došetření dostanou komisaři 24 dnů. Odevzdat vyplněné papírové formuláře bude možné sčítacímu komisaři nebo kontaktnímu místu, případně je respondenti budou moct odeslat poštou do P.O.Boxu. Sčítání v ubytovnách, nemocnicích nebo ústavech bude zajišťovat 2600 sčítacích komisařů pracujících na dohodu.

ČSÚ bude na sčítání spolupracovat s Českou poštou, která by měla za nejvýš 1,1 mld. Kč s DPH zajistit sčítací komisaře i vytištění, doručení, vybírání, skenování a skartování formulářů. Náklady na sčítání v letech 2018 až 2023 vyčíslili statistici na 2,226 miliardy. Podle nich je to ve srovnání s minulým censem zhruba o 22 % méně.

Výdaje na sčítání v roce 2011 byly naplánovány na 2,65 mld. Kč, skutečně čerpáno bylo zhruba 2,27 miliardy, což je asi 225 Kč na jednoho obyvatele. Po započtení inflace a přepočtu na ceny roku 2017 by se tyto skutečné náklady pro sčítání 2021 podle ČSÚ zvýšily na více než 2,853 mld. Kč. Úspory umožnila modernizace a racionalizace způsobu provedení sčítání a technologické a organizační změny.

Sčítání se koná každých deset let. Poprvé bylo na českém území v roce 1869. Od vzniku samostatného Československa se sčítalo devětkrát. V ČR naposled před osmi lety, kdy se dotazníky daly poprvé vyplňovat přes internet. Statistici tehdy obdrželi skoro 17,5 milionu papírových a elektronických formulářů. Sněmovna by měla připravený návrh zákona schvalovat ve zrychleném režimu.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 15 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.