FOTO - pixabay

Na východě hrozí bouřky

Ve východní polovině České republiky se dnes večer ojediněle vyskytnou silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 35 milimetrů, kroupami a nárazy větru až 90 kilometrů v hodině. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Druhá polovina srpna má být ale chladnější.

Přes ČR bude podle meteorologů dnes a v noci na zítřek dále k východu postupovat zvlněná studená fronta. »Zejména ve východní polovině území se v pondělí později odpoledne a večer ojediněle vyskytnou silné bouřky,« uvedl ČHMÚ.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí pro regiony Kostelec nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji a pro celý Pardubický kraj, Vysočinu, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. »V kombinaci s vydatnějším deštěm se suma srážek může v tomto období ojediněle pohybovat od 20 do 60 milimetrů,« uvedli meteorologové.

V souvislosti s tím upozorňují na ojedinělé rozvodnění menších toků a zatopení níže položených míst. Vítr může lámat větve, lidé by se měli mít na pozoru také před blesky a úrazy od padajících nebo poletujících předmětů.

V ČR se bude nicméně v druhé půlce srpna pozvolna ochlazovat, slabě se oteplí až na začátku září. Celkově by měly být následující čtyři týdny teplotně v normálu, stejně jako srážkově.

Dlouhodobá průměrná teplota pro toto období je 16,4 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1978, kdy průměr činil 13,3 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr 18,7 stupně zaznamenali meteorologové v loňském roce.

(ste)


(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.