Ilustrační FOTO - Haló noviny

Tuzemské automobilky loni odeslaly svým vlastníkům rekordní dividendy

Trojice tuzemských automobilek - Škoda Auto, Hyundai Nošovice a kolínská TPCA poslala loni mateřským koncernům rekordní dividendu 78,2 miliardy korun. Oproti předchozímu roku je to téměř čtyřnásobek a zároveň čtvrtina z celkového loňského odlivu dividend z České republiky.

Rozhodující sumu, přes 70 mld. Kč, vyplatila Škoda Auto, Hyundai poslal jihokorejskému vlastníkovi kolem 7,5 mld. Kč a na konta japonsko-francouzských vlastníků kolínské Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) přišlo zhruba 260 mil. Kč. Informoval o tom deník E15.

»Důvodem vyššího odlivu dividend jsou především v případě německého koncernu centrální investice do výzkumu elektromobility,« uvedl výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Škoda Auto důvody výplaty dividendy Volkswagenu odpovídající takřka dvouapůlnásobku zisku za rok 2017 nekomentovala. Letošní návrh dividendy automobilka nezveřejnila. »Informace k vyplaceným dividendám ze zisku roku 2018 budou zveřejněny v roce 2020,« dodala mluvčí automobilky Kamila Biddle.

Podle ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy nemají automobilky důvod v Česku dále investovat. »Potřebují své peníze jinde. Buď je z politických důvodů směřují do výroby elektroaut v domovské zemi, nebo z ekonomických důvodů do výroby v zemi, jejíž pracovní síla je levnější než v Česku,« uvedl Kovanda.

Tuzemský automobilový průmysl reprezentuje 26 procent průmyslové výroby a 23 % exportu ČR. Tržby tuzemských automobilek a dodavatelů dílů loni vzrostly o 0,8 % na rekordních 1,102 bilionu Kč. Z toho finální výrobci utržili 617,5 mld. Kč, o 0,6 % více než předloni, informovalo v červnu Sdružení automobilového průmyslu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-08-14 20:19
A to (nebo proto) jsou v "červených číslech".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.