Ilustrační FOTO - Pixabay

Růst spotřebitelských cen opět zrychlil

Spotřebitelské ceny v červenci podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostly meziročně o 2,9 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu. »Tahounem« růstu inflace byly stále vyšší ceny za bydlení, k nim se pak s výrazným nárůstem přidaly i ceny potravin.

Meziroční zvýšení celkové cenové hladiny tak bylo v červenci ovlivněno zejména vývojem v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde došlo ke zrychlení růstu cen u řady položek. Zelenina v červenci zdražila o 34,1 % (v červnu o 22,7 %), z toho ceny brambor byly vyšší o 65,7 % (v červnu o 51,7 %). Maso podražilo o 4,5 % (v červnu o 3,9 %), uzeniny o sedm procent (v červnu o pět procent), sýry a tvarohy o pět procent (v červnu o tři procenta). V oddíle stravování a ubytování zrychlil růst cen stravovacích služeb na 4,5 % (v červnu 4,4 %). V oddíle doprava naopak došlo především k prohloubení poklesu cen pohonných hmot a olejů, které byly v červenci nižší o 1,4 % (v červnu o 0,3 %).

Na meziroční zvyšování inflace ale měl nadále největší podíl vývoj v oddíle bydlení. Nájemné z bytu vzrostlo o čtyři procenta, vodné a stočné shodně o 2,6 %, elektřina zdražila o 10,4 % a zemní plyn o 3,6 %. Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (nárůst o 4,1 %). Podíl na zvýšení inflace měly také ceny v oddíle stravování a ubytování (nárůst o 4,2 %). V oddíle ostatní zboží a služby zdražilo pojištění (o 4,2 %) a stouply ceny finančních služeb (o 5,6 %).

Naopak na meziroční snižování celkové cenové hladiny v červenci působily ceny v oddíle odívání a obuv, oděvy totiž zlevnily o tři procenta. Ceny v oddíle doprava klesly o 0,7 % a v oddíle pošty a telekomunikace o 1,4 %.

Úhrnem vzrostly ceny zboží o 2,4 % a služeb o 3,8 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v červenci 2,6 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.