Ilustrační FOTO - Pixabay

HBO o blízkovýchodní válce

Americká televize HBO začíná tento týden vysílat desetidílný dokumentární seriál Our Boys (Naši chlapci) o událostech, které před rokem 2014 vedly k válce v palestinském Pásmu Gazy. V konfliktu zemřelo přes 2200 Palestinců, z nichž polovina byli civilisté. Na izraelské straně bylo jen 73 mrtvých, hlavně vojáků.

HBO bude poprvé vysílat seriál v hebrejštině a v arabštině, pořad bude mít anglické titulky. Spoluautory jsou Joseph Cedar, který byl dvakrát nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, Hagaj Levi, jenž byl oceněn Zlatým globem, a palestinský občan Izraele Taufík abú Vaíl, který dostal za film Žízeň cenu kritiků v Cannes.

Izrael zahájil válku proti Pásmu Gazy v červenci 2014 po raketových útocích, které z Pásma Gazy vedlo radikální hnutí Hamás. Útoky byly odvetou za »intenzivní vojenskou operaci« (jak tomu říká ČTK), při níž Izraelci na okupovaném Západním břehu Jordánu údajně jen zatýkali členy této skupiny a pátrali po únoscích a vrazích tří izraelských mladíků. Jejich těla se našla až 14 dní po únosu. Potom tři Izraelci u Jeruzaléma upálili 16letého Palestince Muhammada abú Chudajra z východního Jeruzaléma. Agrese Izraele pak trvala 51 dní…

Ilustrační FOTO - Pixabay

Cedar řekl, že se spolu s kolegy snažil o citlivý žurnalistický přístup. »Snažili jsme se dostat na obrazovky něco, co bude nejblíže skutečným událostem, nebo alespoň jak my je chápeme,« citovala ho agentura AP. Jeho kolega Levi počítá s potížemi. »Řekněme si upřímně, budou na nás útočit zprava, zleva, budou to Arabové i Židé. Bude to těžké pro všechny,« řekl. Abú Vaíl pak upozornil, že »půjde o film, který neuspokojí ani Izraelce, ani Palestince«. Doufá ale, že je osloví a možná i změní názory některých z nich.

Přípravy na film začaly v roce 2015, točilo se v okolí Jeruzaléma, aby byly scény autentické. Děj je točen z pohledu abú Chudajrovy rodiny, jednoho agenta izraelské kontrarozvědky a abú Chudajrových vrahů. Dva z nich poslal soud do vězení na doživotí, jednoho na 21 let. Všichni přiznali, že motivem jejich činu byla msta za smrt tří židovských mladíků. Jeden z jejich vrahů byl v Izraeli odsouzen na doživotí, dva byli zastřeleni při přestřelce s vojáky.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-08-12 19:36
Soudruh Janouch opět zapracoval na své "lásce" ke Státu
Izrael. Využít událostí 7 let starých, které nebyly ani tehdy jasné
a z těch falešných zrníček vytvořit takzvanou pravdu pravdoucí.
Ještě že alespoň uvedli, že došlo k únosu a vraždě tří mladých
občanů Státu Izrael. Nebýt toho, žádné konflikty by nenastaly.
Někteří Arabové bohužel rozumí pouze úderu klackem. Můžete mi
říci proč by obyvatelé Státu Izrael jakkoliv útočili na Araby, pokud
by byl pokoj?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.