Ilustrační FOTO - Pixabay

Facebook už Salviniho Liga nebaví

Facebook na sklonku července zrušil některé z příspěvků na profilu italské ultrapopulistické vládní strany Liga, které podněcovaly k nenávisti. Informoval o tom list La Repubblica. Podnět k tomu podalo hnutí Cara Italia (Milovaná Itálie), které by se mohlo stát první italskou politickou stranou imigrantů. O reakci krajně pravicové Ligy nebo jejího šéfa Mattea Salviniho italské média podle ČTK neinformovala.

Hnutí Cara Italia založil nyní 44letý novinář Stephen Ogongo původem z Keni. Do Itálie přišel před 25 lety kvůli studiu. Otec dvou dcer dříve učil na Papežské univerzitě Gregoriana.

Cara Italia

Hnutí Cara Italia nyní na Facebooku sleduje 13 000 lidí (údaj z minulé středy) a Ogongo chce jeho prostřednictvím »dát hlas těm, kteří ho nemají«, jsou zklamaní rasistickou politikou nynější většiny a tím, že neprošel zákon ius soli (právo místa). Tuto právní zásadu, podle níž dítě nabývá státní občanství státu, kde se narodilo, se naposledy pokusila prosadit levicová Demokratická strana v roce 2017.

Matteo Salvini. FOTO - wikipedia commons

Orongo v polovině července společnost Facebook prostřednictvím videa vyzval, aby zablokovala profily Ligy a (jejího šéfa Mattea) Salviniho a uplatnila přitom vlastní politiku, která se staví proti rasismu a podněcování násilí. »Tyto profily se staly místem setkávání lidí, kteří otevřeně prosazují sexismus, rasismus, nenávist k imigrantům, uprchlíkům a Romům a dále vůči neziskovým organizacím i dobrovolníkům, kteří provádějí záchranné operace na moři,« uvádí novinář na videu.

»Přezkoumali jsme profil Lega-Salvini Premier«, což je profil Ligy, odpověděla na podnět společnost Facebook. »A došli jsme k závěru, že některé z obsahů neodpovídají standardům komunity. Tyto konkrétní příspěvky jsme odstranili,« dodala.

Milé zadostiučinění

Podle Oronga je to poprvé, co byly v Itálii ze sociálních sítí odstraněny Salviniho příspěvky. »Je to jen drobný signál, ale milé zadostiučinění. Nezastavíme se. Naše kampaň sotva začala a dotáhneme ji do konce. Jde o bezpečnost a demokracii v Itálii,« řekl novinář italské agentuře Dire. Salviniho strategií je podle podle něj utváření nepřátel, do kterých se pak lidé pustí.

Zablokování sociálních účtů šéfa Ligy soudní cestou žádá i německá kapitánka Carola Racketeová, která je v Itálii vyšetřována kvůli porušení zákazu vplout do italských výsostných vod s africkými migranty. Racketeová na Salviniho podala 12. června trestní oznámení u římské prokuratury. Žádá v něm zablokování Salviniho účtů na sociálních sítích Facebook a Twitter, protože ministr na nich ohrozil její bezpečnost a podněcoval k nenávisti vůči ní. Odvážné ženě uživatelé sociálních sítí vyhrožovali znásilněním a smrtí…

Budou platit

Také kasační soud v Římě nemá s Ligou smilování. Rozhodl, že musí vrátit státu 49 milionů eur (1,26 miliardy Kč), které v letech 2008-10 zpronevěřilo její bývalé vedení. Podle rozhodnutí janovského soudu z loňského listopadu musí ovšem Liga zpronevěřené peníze vrátit ve splátkách rozložených na astronomických 75 let…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.6, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.