Ilustrační FOTO - Pixabay

Portoriko po týdnu opět v novém

Ani týden nevydržel ve funkci guvernéra Portorika bývalý zástupce tohoto ostrova v americkém Kongresu Pedro Pierluisi, který na pozici vystřídal Ricarda Rossellóa.

Portorický nejvyšší soud ve středu jeho uvedení do úřadu prohlásil za protiústavní a o několik hodin později složila guvernérskou přísahu dosavadní ministryně spravedlnosti Wanda Vázquezová.

Pedro Pierluisi. FOTO - wikipedia commons

V Portoriku tak pokračoval překotný politický vývoj, který rozpoutalo v polovině července zveřejnění vulgárních konverzací mezi Rossellóem a členy jeho administrativy. Následovaly masové protesty a rezignace Rossellóa a několika jeho předních spolupracovníků.

Bývalého guvernéra nahradil Pierluisi, který byl předtím jmenován ministrem zahraničí. Šéf diplomacie je podle portorické ústavy zástupcem guvernéra, a může jej v případě potřeby ve funkci nahradit. Pierluisiho nominaci ale schválila pouze dolní komora portorického parlamentu, což posléze Senát napadl soudní cestou. Nejvyšší soud rozhodl, že jmenování Pierluisiho ministrem zahraničí bez souhlasu horní komory parlamentu bylo protiústavní. Guvernérskou přísahu poté na nejvyšším soudu složila Vázquezová, čímž teprve podruhé v historii stanula v čele Portorika žena.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.