Argentinský prezident Mauricio Macri. FOTO - wikimedia commons

Marci výrazně prohrál primárky

Argentinský prezident Mauricio Macri s velkou ztrátou prohrál nedělní předběžné hlasování před říjnovými prezidentskými volbami.

Tento výsledek zahýbal s finančními trhy v Argentině. Po sečtení téměř všech hlasů nedělních voleb ministerstvo vnitra oznámilo, že Macrimu dalo hlas 32 procent voličů, zatímco lídr opozice Alberto Fernández dostal 47,6 procenta hlasů. Podle analytiků se zřejmě Macrimu za dva měsíce nepodaří tento výsledek zvrátit ve svůj prospěch, uvedl španělský deník El País.

Argentinci v neděli hlasovali v takzvaných primárkách, které v této zemi fungují od roku 2011. Jsou sítem pro účast politických stran v parlamentních volbách, které se 27. října konají spolu s volbami hlavy státu a jichž se může účastnit pouze strana, která v primárkách získá minimálně 1,5 % hlasů. Primárky fungují také jako jakýsi průzkum veřejného mínění pro prezidentské volby. Volební účast v neděli činila asi 75 %.

Cristina Fernándezová Kirchnarová. FOTO - wikipedia commons

»Utrpěli jsme porážku a to nás zavazuje od zítřka zdvojnásobit úsilí, abychom v říjnu vyhráli,« řekl v noci v reakci na předběžné výsledky Macri, který stojí v čele Argentiny od prosince 2015. Přízeň voličů ztratil kvůli špatným hospodářským výsledkům, zejména vysoké inflaci a nezaměstnanosti, a restriktivním opatřením, která zahájila jeho vláda kvůli úvěru od Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Favoritem říjnových prezidentských voleb je tak Alberto Fernández, který se překvapivě stal kandidátem hnutí, jež vede bývalá prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová. Ta v říjnových volbách kandiduje pouze na viceprezidentku.

Fernándezová stála v čele země od prosince 2007 do prosince 2015, ale nyní čelí několika obviněním kvůli korupci. První soudní proces s ní začal letos v květnu a exprezidentka je v něm s 12 dalšími osobami obžalována z korupce při přidělování státních zakázek v době, kdy stála jako první zvolená žena v čele Argentiny. Fernándezová obžalobu odmítá jako politicky motivovanou.

První kolo prezidentských voleb se v Argentině koná 27. října. Pokud žádný z kandidátů nezíská přes 45 % hlasů, nebo 40 % s rozdílem deseti procent před druhým v pořadí, bude se 24. listopadu konat druhé kolo. V říjnu budou Argentinci volit i polovinu dolní komory parlamentu a třetinu Senátu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.