Zákaz sezení na Španělských schodech

Římská městská policie zakázala sedět na Španělských schodech, které stoupají z náměstí Piazza di Spagna, jsou zaneseny na seznamu UNESCO a turisté je mají ve velké oblibě. Tomu, kdo na jeden ze 135 schodů usedne, hrozí pokuta 160 až 400 eur (4100 až 10 300 Kč).

Turisté nejenže nemohou jíst u významných památek italské metropole nebo se osvěžit přímo ze zobáčků římských pítek, napříště se po Španělských schodech jen projdou. V minulém týdnu schody střežilo osm městských policistů. »Chápu, že vyženou někoho, kdo jí, ale proč se člověk nemůže ani posadit?« reagoval podrážděně 35letý Mexičan Marcos Morales, který do Říma přijel se svou dívkou Laurou.

»Vymáháme obecní nařízení - po schodech se může jen projít,« opakovalo bez ustání osm policistů. Nařízení zakazuje chovat se na veřejných místech »neslušně nebo v rozporu s dekorem« a »konzumaci potravin a nápojů vsedě u historických, uměleckých či archeologických památek«, zejména u fontán a schodů, napsala AFP. Italský historik umění, kritik, politik a komentátor kulturního dění Vittorio Sgarbi zákaz považuje za »přehnané, téměř fašistické nařízení«. »Souhlasím s údržbou památky a s tím, že se na mramorových schodech nemůže jíst. Ale zakázat si na ně i sednout, to už se mi zdá přehnané,« myslí si Sgarbi. »Co je svět světem, se procházející cestovatel usazuje na schodech a obdivuje okolí,« dodává historik umění a předpokládá, že radnice bude muset nařízení znovu zvážit.

Schody, z jejichž tří úrovní může pěší pohlédnout na náměstí Piazza di Spagna, patří mezi nejvyhlášenější pamětihodnosti italské metropole Říma. Veřejnosti bylo místo znovu zpřístupněno v roce 2016 po roce restaurátorských prací. Schody - dříve ztmavlé vlivem znečištění, polepené žvýkačkami a plné skvrn od vína a kávy - nabyly po restaurování původní bělosti. Posléze Řím rozdělily spory mezi těmi, kteří si přáli, aby se schodiště na noc zamykalo, a jejich odpůrci. Nynější starostka Virginia Raggiová z protestního Hnutí pěti hvězd nakonec rozhodla, že Španělské schody zůstanou v noci otevřené a bude na ně dohlížet policie.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.