Ilustrační foto - wikimedia commons

Bečvář vypovídal v případu CASA

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu.

O nákupu čtyř transportních letadel za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, když byla v demisi. Obžaloba uvádí, že tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL, TOP 09) a bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk způsobili státu nezjištěním přiměřenosti ceny letounů škodu 819 milionů korun.

Bečvář v dané době působil jako zástupce náčelníka generálního štábu a ředitel sekce rozvoje druhů sil na ministerstvu obrany. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích a že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal nějaké výhrady například k ceně. Státní zástupce ho však konfrontoval s písemným stanoviskem, v němž Bečvář pořízení letounů »jednoznačně nedoporučoval«.

Státní zástupce Jan Kořán však uvedl, že Bečvář nemluvil pravdu, když tvrdil, že proti akvizici nezaznamenal žádné výhrady. Předložil mu Bečvářem podepsané nesouhlasné stanovisko z března 2008. Bečvář reagoval tak, že si po více než deseti letech nepamatuje, proč tehdy nesouhlasil. Podotkl ale, že nešlo o jeho osobní názor, ale o stanovisko odborného pracoviště, které z pozice nadřízeného podepsal.

Staněk i Parkanová, která se hlavního líčení neúčastní, svou vinu odmítají. Za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku oběma hrozí až desetileté vězení.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 15 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.