Paruka není marnivost

Zdravotní pojišťovny přestaly proplácet nejen tolik diskutovaných 150 korun na brýlové obruby lidem starším čtrnácti let, ale také paruky, hole nebo třeba pomůcky do vany pro tělesně postižené. »Ušetřené« peníze budou vydávat na jiné zdravotnické pomůcky, které dříve hrazeny nebyly vůbec nebo částečně. Jde například o naslouchátka, infuzní pumpy, glukometry či pomůcky na kompresní popáleninovou terapii. Bude se také více přispívat na invalidní vozíky a pomůcky pro inkontinenční pacienty. V konečném důsledku náklady pojišťoven na hrazení zdravotnických prostředků narostou.

Na druhou stranu zde ale máme konkrétní pacienty, pro které je ztráta i zdánlivě malého příspěvku velkým problémem. Jedná se například o ženy, které v důsledku svého těžkého onemocnění přišly o vlasy a potřebují paruku. I když se nejedná o zdravotnický prostředek, má pro tyto ženy, které s nesmírnou statečností bojují o svůj život a důstojnost, obrovský význam. Často v souvislosti se svojí nutnou léčbou nemají dostatek finančních prostředků na nákup »zbytné« kvalitní paruky. Těmto ženám, popřípadě dalším pacientům v podobné sociální situaci, je nutné urychleně pomoci. Například podobným způsobem jako tomu je nyní u léčivých přípravků na recept. To znamená zavedením jasně zákonem stanovených limitů, včetně možnosti úplného osvobození od přímých plateb a doplatků.

Přijetí zákona je samozřejmě během na dlouhou trať, a tak je to i výzva pro zdravotní pojišťovny nebo pro ministerstvo práce a sociálních věcí, aby problém začaly řešit okamžitě.

Soňa MARKOVÁ, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 30 hlasů.

Soňa MARKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.