Andrej Babiš (ANO).

Foldyna by podpořil i vládu bez ČSSD

Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) by podporoval rekonstruovanou vládu Andreje Babiše (ANO) v případě, kdy by ji opustila sociální demokracie. Řekl to serveru Idnes.cz.

Foldyna se v minulých dnech stal terčem kritiky některých členů stranického vedení poté, co se zúčastnil sobotního vlasteneckého setkání v Příčovech na Příbramsku. Místopředseda ČSSD Tomáš Petříček řekl, že všechny Foldynovy kroky z poslední doby jen ukazují, že se s programem a hodnotami strany otevřeně rozchází.

Foldyna reagoval v rozhovoru pro Idnes.cz. Kritizoval v něm Petříčka, ale i ministryni práce Janu Maláčovou.

Řekl, že Petříček by spolu s vedením mohl vyvodit odpovědnost například za neúspěchy strany v několikerých volbách. Petříček či Maláčová podle něj prezentují názory, kterým někdy dají za pravdu liberální voliči, ti však nevolí ČSSD, ale Piráty. Skutečná témata ČSSD podle něj převzala hnutí ANO a SPD.

Sociální demokracie by podle Foldyny neměla odcházet z vlády. »Ale neměla by okopávat kotníky koaličnímu partnerovi jenom proto, aby se zviditelnila, protože se stává naprosto nedůvěryhodnou politickou silou,« uvedl. V případě odchodu ČSSD by kabinet dál podporoval. »Ano, já bych podporoval rekonstruovanou vládu,« řekl.

Předseda ČSSD Jan Hamáček pro Novinky.cz reagoval slovy, že Foldyna buď bude respektovat politiku a rozhodnutí ČSSD, nebo nebude jejím členem. Sám Foldyna v rozhovoru uvedl, že ze strany zatím odejít nechce.

ČSSD zvažuje odchod z vlády kvůli několikaměsíčnímu sporu o výměnu ministra kultury. Prezident Miloš Zeman v závěru července po dvou měsících vyhověl návrhu na odvolání Antonína Staňka (ČSSD), nejmenoval však dosud jeho nástupce. Tím má být podle ČSSD místopředseda strany Michal Šmarda, Zeman je však k němu kritický a definitivně se k jeho nominaci má vyjádřit v polovině srpna. ČSSD má vážné výhrady i k rozpočtu na příští rok, postrádá v něm pro své resorty přes 20 miliard korun. Zeman v červnu řekl, že odchod ČSSD z vlády, kterým strana hrozila v dosud nedořešeném sporu o výměnu ministra kultury, by znamenal pouze rekonstrukci kabinetu. Babiš řekl, že v případě odchodu ČSSD by vyjednával s ostatními stranami o dalším postupu včetně jejich možné podpory pro rekonstruovanou vládu. Předčasné volby nepovažuje za vhodnou variantu.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 18 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.