Ilustrační FOTO - Pixabay

Bydlení hlavním inflačním faktorem

Ceny za bydlení, například výše nájemného, ceny elektřiny, plynu, tepla a vody zůstanou hlavním inflačním faktorem i nadále. Nájemné poroste kvůli zvyšujícím se cenám nemovitostí.

Jak již jsme informovali ve středu, podle údajů Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny v červenci zrychlily meziroční růst na 2,9 procenta z červnových 2,7 %. Nájemné z bytu bylo o čtyři procenta vyšší než před rokem, elektřina podražila o 10,4 %, plyn o 3,6 % a vodné a stočné se zvýšilo shodně o 2,6 %.

»Bydlení, které dnes vytváří zhruba polovinu inflace, zůstane hlavním inflačním faktorem i nadále. I proto nebude návrat inflace k cíli ČNB až tak snadný a už vůbec ne brzký,« uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Dlouhodobý inflační cíl centrální banky jsou dvě procenta.

Nájemné se sice zvýšilo v průměru o čtyři procenta, podle Dufka jsou ovšem v tomto průměrném údaji skryté výrazné rozdíly v jednotlivých krajích a městech. »Růst nájmů s odstupem času odráží rostoucí ceny nemovitostí, které se pro část zájemců o bydlení staly nedostupnými. O to více se pak zvyšuje poptávka po nájemním bydlení, které v Česku vlastně stále až tak rozvinuté není,« doplnil Dufek.

Podle údajů poradenské společnosti KPMG žilo v roce 2015 v České republice v nájmu 22 % lidí. Například na Slovensku to bylo 11 %, v Polsku 16 %, v Maďarsku 13 %. Naopak nejvyšší podíl byl ze srovnávaných evropských zemí ve Švýcarsku (55 %) a v Německu (48 %).

Podle Dufka nelze očekávat, že by se v dohledné době pro domácnosti zlepšila situace také v případě cen energií a vody. »Dost velkou neznámou zůstává cena elektrické energie, která se odvíjí od cen silové elektřiny na německém trhu. Vzhledem k měnící se struktuře její výroby není jasné, kam ještě mohou vyšplhat,« podotkl Dufek.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.