Ilustrační FOTO - Pixabay

Ekonomiku ohrožuje závislost na Německu

Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve druhém čtvrtletí podle zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu mezičtvrtletně o 0,6 procenta a meziročně o 2,7 %.

Hlavním faktorem růstu ekonomiky byly podle statistiků výdaje na konečnou spotřebu podpořené především spotřebou domácností. K růstu HDP významně přispěla i zahraniční poptávka. Oproti tomu pokračovalo postupné snižování dynamiky růstu investiční aktivity. »Příznivý hospodářský vývoj pokračoval ve většině odvětví tuzemské ekonomiky, přičemž nejvyšší příspěvek k růstu hrubé přidané hodnoty zaznamenala skupina odvětví obchodu, dopravy, skladování, ubytování a stravování,« uvedl ČSÚ.

Zaměstnanost se ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně nezměnila a oproti stejnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,8 %.

»Za celý letošní rok očekáváme růst HDP na úrovni 2,7 %. Hlavním tahounem by měla zůstat spotřeba domácností. Investice v letošním roce své tempo mírně zvolní, čisté exporty budou domácí ekonomiku brzdit,« uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka. »Domácí ekonomika sice stále roste lehce nad svým potenciálem, ale na obzoru je výrazné riziko jejího zpomalení a to i bez dalšího utažení měnové politiky,« dodal Brožka.

Slovensko zpomalilo, Německo v poklesu

Mezičtvrtletní růst ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie ve 2. čtvrtletí zpomalil na 0,2 %. Oznámil to Eurostat. V 1. kvartálu rostl HDP zemí eurozóny o 0,4 % a celé EU o 0,5 %.

V meziročním srovnání ekonomika eurozóny stoupla o 1,1 % (v 1. kvartálu o 1,2 %). V celé EU meziroční růst zpomalil z 1,6 na 1,3 %.

Mezičtvrtletní růst slovenské ekonomiky ve 2. kvartálu zpomalil na 0,4 % (v 1. čtvrtletí HDP vzrostl oproti předchozímu kvartálu o 0,7 %). Vyplývá to z rychlého odhadu slovenského statistického úřadu. V meziročním srovnání se HDP Slovenska zvýšil o 1,9 %, což znamená oproti 1. čtvrtletí, kdy vzrostl o 3,7 %, značný pokles.

Německá ekonomika pak v 2. čtvrtletí klesla. HDP se snížil o 0,1 % oproti 1. kvartálu, ve kterém vzrostl o 0,4 %. Vyplývá to z předběžných údajů spolkového statistického úřadu. V meziročním srovnání se HDP zvýšil o 0,4 %. Tempo meziročního růstu tak zpomalilo z 0,9 % v 1. čtvrtletí. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

»Obě ekonomiky jsou výrazně provázány, proto se ochlazení výkonu Německa přímo dotýká prosperity ČR,« řekl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

»Právě potíže německé ekonomiky, riziko další eskalace obchodních válek a nedořešený brexit jsou hlavními riziky dalšího vývoje českého hospodářství. V některých odvětvích je již obrat ekonomické situace viditelný,« uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

»Ve 2. pololetí hrozí, že naše hospodářství bude postupně přicházet o imunitu a nakazí se německou chřipkou, která bude umocňována brexitem,« do třetice řekl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.