Ilustrační FOTO - Pixabay

Kvalitních řemeslníků je stále nedostatek

Řemeslné práce poptávají lidé podle databáze Nejřemeslníci.cz o 52 procent více než před třemi lety. K nejžádanějším a také nedostatkovým patří práce zedníků, instalatérů, sádrokartonářů, elektrikářů, truhlářů a klempířů. Více než 80 % dotázaných v průzkumu uvedlo, že najít kvalitního řemeslníka je nesnadné. Až 73 % respondentů si vybírá řemeslníka podle referencí o kvalitě jeho práce.

Vyplývá to z průzkumu ppm factum pro pivovar Velkopopovický Kozel. »Zákazníci tlačí čím dál více na kvalitu, vědí o stavebních materiálech a nových technologiích. Oproti minulosti už netlačí na co nejnižší cenu a rychlost realizace. Dnes zákazníkům nevadí si počkat a připlatit si, aby dostali kvalitní službu,« uvedl Tomáš Čech z portálu Nejřemeslníci.cz.

Stoupající ceny zakázek obecně podle Čecha neovlivňuje materiál, ale hodinová sazba řemeslníka. »Když vidí, že nestíhají, snaží se ceny zvyšovat. Meziročně jde o nárůst o 18 % napříč všemi kategoriemi řemeslných prací,« dodal. Nárůst se v jednotlivých oborech liší a pohybuje mezi 15 až 25 % ročně. Nejvíce rostou ceny u zedníků a obkladačů. V příštím roce se podle Čecha očekává situace podobná, odhaduje, že řemeslné práce budou nadále zdražovat.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Sehnat řemeslníka ve velkých městech je paradoxně jednodušší než v menších. »Ve větších městech je větší konkurence, řemeslníků je zde více než v menších městech a na vesnicích, kde jsou lidé zvyklí si dělat řemeslné práce sami,« uvedl Čech. Z průzkumu nicméně vyplynulo, že s řemeslnou prací bylo spokojeno 70 % dotázaných. Ti nespokojení pocházeli z větších měst, kde jsou údajně i větší nároky na kvalitu.

Portál Nejřemeslníci.cz a pivovar Velkopopovický Kozel vyhlásili motivační kampaň, která má veřejnosti umožnit snadněji nalézt nejlepší řemeslníky ve svém oboru. Na portálu Nejřemeslníci.cz jim bude možno udělit takzvanou Kozlovu pečeť poctivosti, pokud budou zákazníci velmi spokojeni s kvalitou jejich práce. Řemeslníkům to kromě ocenění a prestiže přinese i další benefity, které jsou s udělením pečeti spojeny.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.