Německá kancléřka Angela Merkelová. FOTO - Haló noviny

Vazalka Merkelová

Německo bude vždy vítat rozmístění amerických vojáků na svém území, jsou pro něj dobré důvody. Na tiskové konferenci v Berlíně to řekla německá kancléřka Angela Merkelová v reakci na hrozbu USA, že přemístí část svých vojáků z Německa například do Polska, pokud SRN nebude rychleji zvyšovat své výdaje na obranu.

»Věřím, že kdo se podívá na německou situaci, vidí, že jsme dosáhli podstatného zlepšení v naší armádě,« řekla šéfka německé vlády s tím, že obranný rozpočet jen letos stoupl o 12 %. I tak se ale pohybuje jen kolem 1,35 % hrubého domácího produktu, tedy daleko za 2% cílem, k němuž mají směřovat členské země paktu NATO. I proto americký velvyslanec v SRN Richard Grenell minulý týden Berlínu pohrozil, že USA přemístí některé ze svých více než 50 000 vojáků a civilních sil v Německu do jiné země. O tom, že by to mohlo být do Polska, mluvil už dříve americký prezident Donald Trump, který německé výdaje na obranu často tvrdě kritizuje.

Merkelová vyjádřila přesvědčení, že místa, kde jsou v Německu rozmístěni američtí vojáci, jsou dobrá i pro ně. Očekává, že se o věci povedou »velmi přátelské« rozhovory. »Americké vojáky zde budeme i nadále srdečně vítat a jsou i dobré důvody pro jejich rozmístění v Německu,« podotkla. Spolková republika je evropskou zemí, v níž mají USA nejvíce vojáků. Celkem je jich 35 000, dalších 17 000 jsou američtí civilisté ve službách armády. Provoz amerických základen zajišťuje práci také desítkám tisíc Němců.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 19 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-08-14 19:25
Merkelova je služka Bílého domu, tak jak Gorbačov byl slouhou CIA.
Jsou to ale jen jedni z mnohých, Koupit se dá vše, hlavně když je k
volnému použití rotačka na "zelené".
pleningeri
2019-08-14 19:17
I Merkelová, jako "kancléř" musela podepsat
"kancléřský akt" při první návštěvě svého
spojence/okupanta - USA. Německá státní suverenita je omezena na 150
let Státní smlouvou z roku 1949 ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.