FOTO - Pixabay

Zimbabwané žádají chléb, pohonné hmoty a léky

Navzdory policejnímu zákazu se v pátek v ulicích zimbabwského hlavního města Harare sešly stovky lidí k plánované protivládní demonstraci. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní děla, napsala agentura AP.

Demonstranti se sešli poblíž místa původně ohlášeného shromáždění, na náměstí Africa Unity, kde je policie rozehnala. Lidé se přesunuli do postranních ulic, aby unikli slznému plynu a vodním dělům. Policejní těžkooděnci několik osob zadrželi a jednu ženu zbili tak, že zůstala ležet na zemi.

Včerejší protesty svolané opozičním Hnutím za demokratickou změnu (MDC) policie zakázala kvůli obavě z výtržností a násilí ve čtvrtek večer. MDC zákaz včera brzy ráno napadla u soudu, který ale rozhodnutí policie potvrdil. Hnutí v reakci na soudní verdikt manifestaci oficiálně na poslední chvíli zrušilo, někteří protestující se ale přesto už objevili v ulicích.

Policie v přípravě na demonstrace v centru zimbabwské metropole rozestavěla hlídky a náměstí Africa Unity uzavřela. Většina obyvatel včera raději zůstala doma, mnoho obchodů bylo zavřeno. Na provizorních kontrolních stanovištích vybudovaných na hlavních cestách do města policisté kontrovali vozidla. Policie obyvatele varovala, aby se protestů neúčastnili, jinak »shnijí ve vězení«.

MDC protestuje proti způsobu, jakým vláda prezidenta Emmersona Mnangagwy řeší rozsáhlou ekonomickou krizi. Prezident sice opozici vyzval k dialogu, vláda však zároveň přijala novou bezpečnostní legislativu, která je kritiky označována jako represivní.

Míra inflace je nyní v Zimbabwe nejvyšší od roku 2009, kdy kvůli hyperinflaci, jež dosáhla miliardy procent, země opustila vlastní měnu a přijala jako oficiální platidlo americký dolar a další zahraniční měny. Vláda ale na konci letošního května náhle zakázala platby v zahraničních měnách, jediným oficiálním platidlem se tak stal nový zimbabwský dolar. Jeho hodnota ale od té doby klesla už o 28 %. Prudce rostou ceny základních potravin, je nedostatek chleba, pohonných hmot a léků.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.