Tvrdé důsledky »tvrdého« brexitu

Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků.

Vyplývá to z vládní analýzy dopadů brexitu bez dohody, kterou získal list The Sunday Times. Přístavy budou podle dokumentu přetížené a hranice s Irskem se vrátí ke klasickému »tvrdému« režimu.

Podle předpovědi sestavené úřadem vlády nebude možná až 85 % dopravců zajišťujících svými nákladními automobily obchodní kontakt s Evropou připraveno na francouzské celní kontroly. Čekat budou až dva a půl dne. Chaos bude trvat tři měsíce, než se dopravní situace upraví na 50 až 70 % nynějšího stavu.

Plány, které se připravují s cílem vyhnout se zevrubným hraničním kontrolám na hranici Severního Irska s Irskou republikou, se ukážou jako neudržitelné, uvádí analýza. Na hranici bude muset být zaveden »tvrdý« režim.

Podle listu The Sunday Times důvěrná vládní předpověď, vypracovaná tento měsíc pod kódovým označením Operation Yellowhammer (Operace strnad) a určená osobám s bezpečnostní prověrkou, neobsahuje nejpesimističtější, ale nejpravděpodobnější scénář. Šoky po brexitu bez dohody podle ní mohou vyvolat protesty po celém Spojeném království.

Získaný dokument ukazuje, že se vláda snaží vypracovat plány, jež odvrátí katastrofální kolaps britské infrastruktury po brexitu, uvádí The Sunday Times.

Premiér Boris Johnson opakovaně dává najevo, že Spojené království opustí koncem října Evropskou unii i bez dohody, pokud se s Bruselem nepodaří dojednat změny v té dosavadní. Ve středu bude jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a o den později s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle BBC se očekává, že bude opakovat, že britský parlament nemůže měnit výsledky referenda z roku 2016, v němž se těsná většina Britů vyslovila pro odchod z Evropské unie. Bude se také dožadovat nové dohody o podmínkách brexitu. Tu, kterou vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, parlament třikrát smetl pod stůl. EU ale tuto dohodu, která obsahuje i takzvanou irskou pojistku, měnit nehodlá. Pojistka má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Johnson podle listu Mail on Sunday v dopise varoval poslance své Konzervativní strany, kteří se staví proti brexitu bez dohody, že jejich odpor snižuje šance na novou dohodu. Napsal jim, že je »jasné jako facka«, že Brusel nepřistoupí na žádný kompromis, dokud se bude domnívat, že existuje sebemenší naděje, že britský parlament zablokuje brexit bez dohody.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-08-19 15:02
Už řešit tak závažnou věc na základě pouhé většiny je hloupost.
A když už, tak Briti přežili mnichovskou zradu, přežili dvě
světové války i tu studenou, přežijí i Brexit. Ale naši
kulturtrageři, kteří už 2 týdny dopředu histerizují okolo 21. srpna,
nafukují tu svoji pestrobarevnou ale v podstatě prázdnou jepičí
bublinu až do krajnosti. Jen ne řešit to, co si pozornost skutečně
zasluhuje. Třeba makrozlodějny a korupci.
kafrmi
2019-08-19 09:34
Já nevím, proč nás tady strašej brexitem. Všichni mají plnou papuli
svobody a brání se lidem svobodně rozhodnout. Je to jejich věc a od
nás je to vměšování do jejich záležitostí. Doma by bylo lepší
řešit náš bordel, bídu a utrpení velké části obyvatelstva.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.