FOTO - Pixabay

Jordánsko se bojí židovského nátlaku

V Jordánsku zastavili přípravy na natáčení filmu o podvodu s ukradenou památkou. Mělo v něm jít o prodej kamene s hebrejským nápisem nalezeným ve skalním městě Petra.

Podle kritiků by to mohlo vyvolat nároky Izraelců na jordánské území. Režisér Muhajaddín Kandúr takový argument považuje za dětinský a naivní, avšak herci, kteří byli do filmu vybráni, začali z obav ze zpolitizování věci svou účast odříkat, informovala agentura AP.

Scénář filmu Džábir (Jaber) je založen na stejnojmenné knize. Jordánský chlapec v něm najde v údolí Petra kámen s hebrejským nápisem a chce ho prodat tomu, kdo nabídne nejvíc. Izraelští zájemci, kteří se o nálezu dozvědí, za ním vyšlou členy ruského gangu s pověřením, že kámen musejí získat za každou cenu. Oponenti jsou toho názoru, že pouhá zmínka o historické přítomnosti Židů v dnešním Jordánsku by mohla otevřít dveře debatě o izraelských územních nárocích na hášimovské království podobně, jako si Židé činí nárok na Judeu a Samaří, tedy dnešní palestinský Západní břeh Jordánu.

»Jakákoli zmínka o židovské historii v Jordánsku může vést k politickým nárokům,« prohlásil Alí Ilajan, který měl hrát jordánského policistu, avšak kvůli svému nesouhlasu s námětem se role vzdal.

Jordánsko a Izrael po podpisu mírové smlouvy rozvíjejí projekty spolupráce v oblasti energetiky, bezpečnosti nebo sdílení vody, avšak vztahy se nezlepšují, spíše zhoršují. Loni jordánský král Abdalláh II. neobnovil tu část dohody týkající se přístupu k obdělávané půdě, před dvěma lety vznikl konflikt, když strážce z izraelského velvyslanectví v Ammánu začal střílet, když byl údajně napaden s pomocí šroubováku. Zabil dva Jordánce a Izrael se musel za incident omluvit.

Byť existují archeologické doklady o židovské přítomnosti v Jordánsku, pouze velmi extremističtí Izraelci hovoří o nárocích na oba břehy řeky Jordán. Izrael zatím okupuje jen ten západní. Obyčejní Jordánci, z nichž mnozí jsou palestinští uprchlíci s kontakty na Palestinu, na Izrael pohlížejí nepřátelsky.

Natáčení mělo začít v srpnu, ale kvůli neshodám kolem scénáře bylo odloženo. O tématu se diskutuje široce na sociálních sítích, vláda požádala Kandúra, aby přípravy přerušil, dokud se k filmu nevysloví patřičná komise. »Nejsme proti Židům jako takovým, ale proti Izraeli jako okupantovi, který zneužívá víru k získání území,« řekl bývalý šéf jordánského hereckého svazu Sárí Asad, který patří ke kritikům připravovaného filmu. Ammánský politický analytik Daúd Kuttáb řekl, že »jordánští představitelé se většinou snaží napětí vyplývající z nespokojenosti Jordánců se vztahy k Izraeli rozptýlit, ale v tomto případě tak neučinili«.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-08-19 14:46
Římané, před asi 2000 lety rozprášili Židy z Judey po celém
světě. Ušetřili universitu v Jafě, a ta se postarala o přežití
židů v globálním měřítku byť za cenu pogromů, get i holokaustu.
Židé byli "dovedeni" až do současnosti, tak že obavy nejen
Jordánců jsou oprávněné. Ukazuje se taky, že čas není rozhodující
faktor a důvody a důkazy se vyrobí na zakázku. Jestli se natočí či
nenatočí nějaký film v tom nehraje žádnou roli. Hlavně že se o tom
všem dá dočíst i v HaNo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.