FOTO - Pixabay

Mezinárodní solidarita v Tatrách

Desítky záchranářů v pondělí pokračovaly ve snaze zachránit dva polské speleology, kteří v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni v masivu hraniční hory Malolučniak, nejdelší a nejhlubší v polské části Tater.

Slovenská horská záchranná služba (HZS) informovala, že vyčlenila skupinu 11 specialistů na jeskynní záchrannou činnost, kteří se v neděli připojili k polským kolegům. V jakém stavu jsou pohřešovaní, se zatím neví.

»Skupiny záchranářů pracovaly na místě celou noc. K rozšíření chodeb použily pyrotechnický materiál,« uvedla stanice. Záchranáři si v jeskyni musejí poradit s vlhkem, chladem a stísněnými prostorami; chodby se postupně zužují na 30-40 centimetrů. Experti se je snaží rozšířit za pomoci tzv. mikrovýbuchů, a to i kvůli předpokladu, že zesláblé speleology bude nutné vynést z jeskyně na nosítkách.

»Obáváme se o jejich život,« řekl náčelník záchranářů Jan Krzysztof. Jeskyňáři zůstali uvězněni asi 500 metrů pod vchodem do jeskyně, když po nedávných deštích stoupla hladina vody v podzemí a odřízla jim zpáteční cestu. Na záchranné akci se podílejí členové tatranské horské služby, hasiči z Krakova a také báňští a armádní experti na výbušniny používané v dolech.

Odborníci se obávají, že speleologové jsou podchlazení, i když s sebou podle kolegů měli folii chránící před ztrátou tepla. S bivakováním v jeskyni ale nepočítali. Teplota v jeskyni se pohybuje kolem čtyř stupňů nad nulou. »Stále nemáme kontakt s pohřešovanými,« řekl stanici TVN 24 Krzysztof Dlugopolski z horské služby.

Slovenská HZS informovala, že během pondělí záchranáři měli dostat na místo i techniku na odvětrávání zplodin, protože postup prací zpomalil špatně větratelný prostor. Během nočních záchranářských prací na pondělí hladina vody v zaplavené chodbě neklesla. Dnes vyšle HZS do Polska další dva své pyrotechniky.

Naposledy v sobotu byli v kontaktu se speleology jejich kamarádi, kteří šli do Velké sněžné jeskyně s nimi. Původně se jich tam už ve čtvrtek vydalo celkem šest. »Je to výjimečná situace. Takový případ se nestal 20-30 let,« řekl rozhlasové stanici RMF tajemník svazu polských horolezců Marek Wierzbowski.

Délka chodeb ve Velké sněžné jeskyni dosahuje téměř 24 kilometrů. Ne všechny jsou zcela prozkoumané. V jeskyni už několik speleologů zahynulo.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.