ÚSTR inspirací

Jmenování nového ministra kultury je víc než v nedohlednu. Stejně jako v minulosti se tak nabízí nejedna otázka. Potřebuje oblast kultury samostatné ministerstvo? Není efektivnější jej sloučit s jiným resortem? Navíc za situace, kdy po rozbití československého státu se za dobu necelých 27 let v jeho čele vystřídalo 16 ministrů? Z pohledu délky působení v čele MK patří k rekordmanům Helena Třeštíková (nestraník za KDU-ČSL – 17 dnů), Martin Štěpánek (čtyři měsíce) a Martin Stropnický (necelých sedm měsíců).

Nebo zaexperimentovat a po vzoru vzniku ÚSTR vytvořit jeho bratříčka - Ústav pro ochranu zájmů České republiky? Kromě »správy« kulturní agendy by k jeho prioritám patřily citlivé otázky, jakými jsou »nedotknutelnost Benešových dekretů«, agenda »církevních restitucí« či ochrana státu proti vydávání restitučního majetku (Nadace knížete z Lichtenštejna, německý řád a další).

Pro případné založení Ústavu pro ochranu zájmů České republiky by zbývalo vyřešit poslední, ale na první pohled nejdůležitější otázku. Kdo do čela tohoto ústavu? Vytáhne předseda Hamáček, který má s nominacemi bohaté zkušenosti, i tentokrát z klobouku dalšího odborníka? Anebo svou radou přispěje exředitel ÚSTR a »obhájce českých národních zájmů« Daniel Herman?

Občané jsou přesvědčeni, že oblast kultury stejně jako další resorty si na svých místech odborníky zaslouží. Nejen z kauzy (ne)jmenování ministra kultury vzniká dojem, že jedinými, kdo si tuto skutečnost neuvědomují, jsou někteří hlavní političtí představitelé státu.

Miroslav KAVIJ, předseda Plzeňského KV KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 30 hlasů.

Miroslav KAVIJ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


velkymaxmilian
2019-08-22 14:56
Jmenování nového ministra kultury není v nedohlednu,jak tvrdí Kavij,
uvedení Zaorálka do funkce je otázka několika dní. Sledujete v redakci
alespoň okrajově vývoj této kauzy, asi ne...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.