FOTO - Pixabay

Johnsonovo kroužení s irskou pojistkou

V příštích 30 dnech nelze najít novou brexitovou dohodu, která by se výrazně lišila od té stávající. Její základní pilíře včetně tzv. irské pojistky jsou nepostradatelné, protože toto kontroverzní opatření garantuje stabilitu v Irsku a celistvost jednotného trhu Evropské unie.

S tímto vzkazem francouzský prezident Emmanuel Macron přijal v Paříži britského premiéra Borise Johnsona. Ten prohlásil, že unijní trh lze ochránit i bez současné irské pojistky obsažené v návrhu brexitové dohody. Irská pojistka má zabránit vzniku klasického hraničního režimu na hranici Irska a Severního Irska po brexitu.

Macron svými slovy reagoval na středeční vyjádření německé kancléřky Angely Merkelové, podle které náhradu za pojistku lze možná nalézt i během třiceti dnů. Výrok byl některými britskými médii interpretován jako ústupek Johnsonovi, který požaduje odstranění pojistky z dohody o podmínkách odchodu z evropského bloku. Merkelová ovšem hovořila o nahrazení pojistky až v rámci jednání o budoucím vztahu Británie s Evropskou unií, tedy o postupu, který je zakotven v samotné »rozvodové« dohodě, kterou britský parlament opakovaně odmítl.

»V příštích 30 dnech nenajdeme novou dohodu, která by se výrazně lišila od té existující,« řekl Macron v Elysejském paláci před společným obědem s britským premiérem. Německá kancléřka podle francouzské hlavy státu pouze dávala najevo, že zbytek EU potřebuje urychlené vyjasnění britských plánů. Podle Johnsona jsou ale už nyní k dispozici způsoby, jak irskou pojistku učinit nepotřebnou. Britský premiér hovořil o blíže nespecifikovaných »technických řešeních« a uvedl, že jej středeční setkání s Merkelovou v Berlíně povzbudilo. Johnson zopakoval, že Británie musí Evropskou unii opustit v aktuálním termínu, tedy na konci října, do něhož zbývá 70 dní. Podle šéfa britské vlády oboustranně přijatelné dohody stále lze docílit.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-08-24 18:22
Neokolonialistická Británie by měla vrátit Severní Irsko Irům, a na
své vlastní hranici si dělat co chce. A bylo by po problémech.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.