FOTO - Pixabay
Semelová: Začínáme vždycky od střechy, začínáme úpravou maturity, ale nezabýváme se zkvalitňováním základního a středního školství jako takového.

Plaga chce odklad povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Nejdřív je podle něj třeba zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom zavést povinnou maturitu. KSČM s tímto záměrem nesouhlasí.

»Matematika je důležitá, ale nechci, aby třetina žáků v maturitních oborech byla součástí experimentu, který je založen na tom, že pokud se stane maturita z matematiky povinnou, žáci se ji začnou více učit,« uvedl Plaga pro regionální Deník. Na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let se proto rozhodl, že je nutné nejdřív změnit obsah učiva, systém výuky matematiky a vzdělávání učitelů, dodala mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Povinná maturita by se podle ní mohla zavést třeba za osm až deset let. Jak sdělila, ministr považuje matematiku stále za důležitou, ale cílem by podle něj mělo být hlavně to, aby ji lidé uměli využít v reálném životě. Analýza podle tiskového oddělení úřadu ukázala, že maturanti jsou nyní právě v těchto věcech nejméně úspěšní.

Podle současných pravidel by od jara 2021 měli maturitu z matematiky skládat povinně gymnazisté a studenti lyceí a od roku 2022 i zbytek oborů, s výjimkou zdravotnických, sociálních a uměleckých oborů. Již na jaře ministr předložil úpravu novely, ve které navrhuje sjednocení termínu na jaro 2022. Vláda se k tomu zatím nevyjádřila. Se zrušením maturity počítá poslanecká předloha novely, kterou připravili Piráti se zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Kabinet se k ní v červenci postavil neutrálně.

Zavedení povinné maturity z matematiky je správné

KSČM podle své expertky na problematiku školství Marty Semelové se záměrem ministra nesouhlasí. »Zavedení povinné maturity z matematiky jsme podpořili, podle většinového názoru je matematika potřebná už vzhledem k tomu, že jednak rozvíjí logické myšlení, jednak technický pokrok jde velmi rychle kupředu a matematika bude potřeba stále víc. Tím, že se zase odloží, tak maturita z matematiky se vzdaluje a je otázka, jestli někdy vůbec bude zavedena,« řekla Semelová Haló novinám. Na druhou stranu je podle ní pravda, že i v minulosti nebyla matematika povinná na všech školách, za současné situace však považuje její zavedení za správné.

»Souhlasím ale s tím, že je potřeba zkvalitňovat výuku jako takovou, a netýká se to jenom matematiky, ale problém je v tom, že začínáme vždycky od střechy, začínáme úpravou maturity, ale nezabýváme se zkvalitňováním základního a středního školství jako takového,« dodala. Nicméně pokud bude roztříštěný vzdělávací systém v ČR na základních školách, tak je podle Semelové velice složité požadovat, aby se zkvalitnila výuka.

Hlasy pro i proti

Proti zavedení povinné maturity z matematiky jsou zástupci České středoškolské unie, Unie školských asociací CZESHA nebo zemědělských škol. Naopak zástupcům Asociace ředitelů gymnázií nebo Svazu průmyslu a dopravy by se zrušení povinné maturity z matematiky nelíbilo. »Čtyři roky se na odborné úrovni bavíme, proč je maturita z matematiky pro Česko důležitá a zároveň řešíme, že se musí proměnit obsah vzdělávání tohoto předmětu stejně jako závěrečná zkouška. Požadovali jsme, aby výuka matematiky reflektovala její každodenní využití a rozvoj logického myšlení. Je nám líto, že za čtyři roky ministerstvo školství pro změnu výuky matematiky a zlepšení její kvality neudělalo nic, namísto toho chce nyní vláda povinnou maturitu rušit,« sdělila ČTK viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková. Tématem by se podle ní měla zabývat školská tripartita 3. září.

(jad)


(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


reich.mir.fan
2019-08-25 23:55
A co tak kompromis:Ten kdo chce studovat VŠ kde je matika nutná tak u
těch by byla maturita s matiky samozřejmostí.Pak ti kteří si ji zvolí
dobrovolně.Ostatní by mohli dostat pouze zápočet který by vypovídal o
tom že po dobu středoškolskěho studia s matiky určité znalosti mají
ale místo matiky by museli maturovat s jiného předmětu který si
zvolí.Tito by se ale nemohli již ucházet o studium na těch VŠ kde je
matika povinná.
fronda
2019-08-25 14:58
Dneska je to samý environmentalista atd. a ti matematiku nepotřebují, ti
se řídí pocity.
jiri.suchanek
2019-08-23 22:38
Matematika je především trénink mozku, který nelze nahradit jinými
metodami. Jsem pro okamžité zavedení povinné maturity z matematiky.
Všelijakých oslů kteří se i s chatrnými znalostmi matematiky dostali
na VŠ technického typu už bylo dost a nevidím důvod, proč na ně
brát ohled. Tím spíš že mají sice titul, ale v praxi jsou
nepoužitelní. Další odkládání potřebných změn představuje už
jen ztrátu času a zbytečné prodlužování toho, co nakonec stejně
bude muset být provedeno.
pleningeri
2019-08-23 19:52
Nepotřebujete "Ajtáky", programátory, ... tak zrušte maturitu
z matematiky. Dopadnete jako Amíci, kteří neumí vrátit správně
peníze tak jak je u nás zvykem - doplatit drobné za nákup a dostanete
zpátky bankovky ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.