Bylo to zašpiněné…

Několik lidí v sobotu částečně očistilo památník maršála I. S. Koněva v Praze 6, který neznámý vandal polil v noci na čtvrtek červenou barvou a podstavec pomaloval nápisy. Mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek sdělil, že nešlo o akci městské části.

Z podstavce zmizel nápis »Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme« a letopočty včetně roku 1968. Na podstavci ale nadále zůstávají patrné stopy červené barvy.

Policie byla k pomníku maršála Koněva přivolána kolem 13.00, při příjezdu hlídky bylo na místě několik osob, které památník čistily. Policisté zjistili jejich totožnost pro případ dalšího šetření. »Policie zná totožnost lidí, kteří sochu čistili, ale nic nenasvědčuje tomu, že by jednali protiprávně,« řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Podle televize Prima začala dvojice mužů čistit pomník kolem 10.00 a jejich práce neměla politický podtext. »Bylo to zašpiněné, nikdo to nechce vyčistit, tak by se to mělo vyčistit,« řekl jeden z nich televizi. Odmítl, že by byl profesionálním odstraňovačem graffiti.

Mluvčí radnice Prahy 6 odmítl, že by očištění sochy maršála Koněva iniciovala radnice městské části. Podle něj šlo zřejmě o soukromou iniciativu. »Naše akce to určitě nebyla. Pan starosta (Ondřej Kolář) jasně řekl, že dokud se s ruskou ambasádou nezačne konstruktivně jednat o tom, kam tu sochu přesunout, tak tam ta barva zůstane,« řekl Šrámek.

Sochu maršála I. S. Koněva v Praze 6 neznámý pachatel polil barvou a popsal v noci na čtvrtek. Policie případ prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za nějž pachateli hrozí až roční vězení.

Pomalování pomníku ostře odsoudilo ruské velvyslanectví v Praze. Označilo ho za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové už se schůzka uskutečnila, bližší informace k obsahu setkání ale česká diplomacie nezveřejnila.

Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou.

Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. »V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa,« stojí také na desce.

(zku)


(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-08-27 16:01
motle nejsou schopen si po sobě ani přečíst příspěvek? Já jsem o
ratifikaci "parlamentem" psát nezačal. To kvůli mně mají
zase rudo před očima ...
baborj
2019-08-27 15:09
konečně vzal někdo osud, vlastně hadr, do vlastních rukou, když naše
strana není schopná iniciovat akci na opravu a údržbu památníku. Rád
bych se takové očisty zúčastnil. Tady totiž nejde o gen. Koněva, ale
o vymazání historické paměti odsunutím památníku z očí
veřejnosti. Naše mysl totiž nesmí být nahlodávána tím, že každá
velká historická postava má svá pro a proti
o.motl
2019-08-27 12:12
Kde jsem psal něco o legitimitě afghánského parlamentu? Zaplaťte si
kurz čtenářské gramotnosti, Pleningere.
pleningeri
2019-08-27 09:04
Hahaha - "Parlament", který na tancích zároveň se
"svobodou a demokracií" přivezli Američané a jimi pozvaní
okupanti. Motle, Motle! Než tam vtrhli Amíci, měli něco tam jako
shromáždění zástupců kmenů a ti se radili a rozhodovali ...
o.motl
2019-08-27 08:07
Kecáte, Pleningere. Naši vojáci jsou spolu s Američany v Afghánistánu
na základě smlouvy ratifikované afghánským parlamentem.
fronda
2019-08-27 02:25
Pro nácky to byli okupanti, pro nás ostatní osvoboditelé.
pleningeri
2019-08-26 16:56
Naše "mise" v Afghánistánu je co, stieglitz? Taky okupace,
protože naši přítomnost neschválila ani Američany dosazená loutková
vláda v Kábulu natož partyzáni !!!
stieglitz
2019-08-26 15:33
Skandální neúcta k osvoboditelům.... Jakým osvoboditelům ? Okupanti
to byli
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.