Bolsonaro otočil. Bude hasit

Brazilský ultrapravicový prezident-diktátor Jair Bolsonaro v pátek podpisem dekretu konečně umožnil nasazení armády do boje s požáry, které se v nebývalém rozsahu rozhořely v Amazonii.

Problémem ale je, že vojáci budou moci zasahovat nejen v přírodních rezervacích, ale i na území původních obyvatel pralesa, proti kterým je Bolsonarova krajní pravice stejně jako proti ekologům vysazena. Požáry v Brazílii se staly předmětem velkého mezinárodního zájmu a pomoc s jejich hašením včera nabídli i aktéři summitu G7 ve Francii.

Celkově má být nasazeno 44 000 vojáků, o konkrétním způsobu jejich zapojení mají rozhodovat regionální guvernéři.

Podle zpravodajské společnosti BBC bylo minulý týden v brazilské Amazonii přes 2500 aktivních požárů. Ty nejsou v Brazílii v suchých letních měsících ničím výjimečným, letos ale jejich počet oproti loňskému roku dramaticky narostl. Oficiální data brazilského Národního institutu pro výzkum vesmíru (INPE) hovoří o tom, že v Brazílii letos vypuklo přes 78 000 požárů, což je nejvíce od roku 2013. Polovina z nich byla v Amazonii. Jen od čtvrtka do pátku vypuklo 1663 nových požárů.

Vědci podle ČTK tvrdí, že častější řádění živlu je důsledkem intenzivního odlesňování, jež v červenci probíhalo čtyřikrát rychleji než v uplynulém roce.

Prezident Bolsonaro uvedl, že jeho vláda nemá na boj s rekordním množstvím požárů dostatečné prostředky. Čelí však kritice, že sám za současný stav nese zodpovědnost. Podle INPE k němu přispívá i nelegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy, přičemž Bolsonaro odlesňování podporuje.

Nespokojenost s tím, jak k situaci okolo hořící Amazonie přistupuje, se rozhodly vyjádřit stovky lidí po celém světě a vydaly se protestovat k brazilským ambasádám. Naplánované jsou i další protesty včetně Prahy, lidé manifestují i v řadě brazilských měst, napsal server listu The Guardian. Náš kolega v Brazílii Josef Mikovec sledoval v sobotu v »Sao Paulu protesty přímo explozivní, budou patrně trvat několik dní, Bolsonaro je nazýván halucinujícím fanatikem,« píše. Dlouho podle něj Brazilci »působili netečně, ale teď to přišlo jako letní bouře«.

(rj)


(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-08-26 00:58
Tak tomu věřit může jen naivka. Bolsano chce prales zprivatizovat, tj.
dát do vlastnictví privilegovaným soukromníkům. Dopadne to jako v
Indonésii. Maximálně pár roků tam budou místo deětného pralesa
maximálně plantáže olejových palem. Celý unikátní a nenahraditelný
biotop půjde pod kytičky. Včetně původního obyvatelstva na které
Bolsano zvysoka kašlea vůbec celého světa který ztratí, mimo jiného,
20% zdrojů kyslíku. Což je za současné situace fatální. Cestičky se
najdou. Nepůjde to tak hladce, ale půjde. Pokud někdo nezakroutí
Bolsánům a kapitalistickému systému krkem.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.