FOTO - Pixabay

Summit G7: Macron hlavou dolů, Zaríf nahoru

Na jihozápadě Francie pokračovaly druhým dnem demonstrace proti summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který po sobotní neformální večeři v neděli v přímořském letovisku Biarritz oficiálně začal prvním pracovním jednáním.

V blízkém městě Bayonne, kde v sobotu policisté zadrželi desítky demonstrantů, v neděli lidé protestovali s portréty francouzského prezidenta Emmanuela Macrona obrácenými hlavou dolů.

Po potyčkách s pořádkovými silami, při kterých byl použit i slzný plyn a vodní dělo, jich policisté 68 zadrželi. Mnoho mladých tu skandovalo slogany proti kapitalismu a právě policii.

Na 15 000 lidí se v sobotu sešlo k protestům v městečku Hendaye u španělské hranice. Odpůrci globalizace, ekologičtí aktivisté i několik desítek příznivců francouzského protivládního hnutí žlutých vest tady uspořádali přeshraniční akci v poklidu.

Boj pokračuje

»Nejvyšší kapitalisté jsou tu a my jim musíme ukázat, že boj pokračuje,« řekl agentuře Reuters 48letý Alain Missana, elektrikář, který přišel ve žluté vestě, jež se stala symbolem protivládních demonstrací ve Francii z konce minulého a první poloviny letošního roku. »Chtějí víc peněz pro bohaté a nic pro chudé. Vidíme hořet prales v Amazonii a tát arktické ledovce. Lídři nás musí slyšet,« dodal Missana.

Navzdory účasti některých výrazných tváří žlutých vest - například Geneviéve Legayové - se podle AFP dal počet příznivců hnutí v průvodu počítat jen na desítky.

Výrazně větší zastoupení - alespoň podle nápisů na transparentech - měli mezi protestujícími ekologičtí aktivisté, z nichž řada poukazovala na vážnou situaci v Amazonii.

Pochod za klima

V neděli dopoledne městem Bayonne prošel protestní pochod za »klima a sociální spravedlnost« s několika stovkami účastníků, kteří nesli Macronovy portréty ukradené ze stěn více než stovky radnic a dalších úředních budov po celé Francii. Fotografie šéfa Elysejského paláce přitom nesli lidé obrácené hlavou dolů. Protestu se podle světových agentur zúčastnili lidé z různých organizací a hnutí od ekologických aktivistů, přes bojovníky za práva zaměstnanců, žen, menšin či migrantů.

Ne všechny plánované demonstrace se na jihozápadě Francie ale uskutečnily.

Organizátoři tzv. protisummitu zrušili nedělní akci, během které se mělo demonstrovat na sedmi místech v okolí Biarritzu. Podle nich nebylo možné zajistit bezpečnost účastníků protestu. Místo toho chtěli odpůrci vrcholné schůzky vytvořit dnes »lidskou zeď«, která měla symbolizovat stav obležení, v němž se Biarritz a okolí ocitly. Nakonec zrušili dopoledne i tento protest.

V kongresovém hotelu Bellevue v Biarritzu se mezitím sešli prezidenti a premiéři USA, Francie, Japonska, Kanady, Německa, Británie a Itálie a předseda Evropské rady Donald Tusk na prvním pracovním jednání. Jeho tématem je podle listu Le Figaro strategická agenda, bezpečnost a světové hospodářství. Hlavním tématem G7 by ale měla být klimatická krize.

Íránská stopa

Podle zdroje agentury AFP se jednalo i o nerovnostech ve společnosti, ale i o Íránu, přičemž státníci pověřili francouzského prezidenta Macrona, aby Teheránu »adresoval zprávu« s cílem předejít další eskalaci napětí v oblasti Perského zálivu.

Zdroj AFP také uvedl, že se skupina G7 dohodla, že je třeba »posílit dialog a koordinaci« s Ruskem, které bylo ze skupiny G8 vyloučeno po tzv. anexi Krymu v roce 2014. Představitelé sedmi zemí a EU se podle zdroje AFP ale zároveň shodli, že na návrat Ruska do skupiny je »příliš brzy«. V tomto smyslu dali za pravdu výzvě proti přijetí, kterou jim už ve čtvrtek adresoval nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Na místo konání summitu překvapivě přiletěl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Podle íránského ministerstva zahraničí jednal se svým francouzským protějškem Jeanem-Yvesem Le Drianem.

Zaríf minulý týden navštívil nejprve Stockholm a v pátek jednal v Paříži i s Macronem. Po schůzce ocenil návrhy francouzského prezidenta, jak najít východisko z krize kolem íránské jaderné dohody, jejímž cílem je zabránit, aby Teherán získal jaderné zbraně. Zdůraznil zároveň, že ve snaze zachránit ji je ale ještě čeká dlouhá cesta.

To Donald Trump podpořil snahu Macrona řešit krizi kolem Íránu, zároveň ale zdůraznil, že Spojené státy mají v této oblasti svou vlastní iniciativu. Trump popřel, že by o tom na jednání hovořil. »Já jsem o tom nediskutoval,« odpověděl po prvním pracovním jednání na dotaz, zda lídři G7 skutečně pověřili francouzského prezidenta, aby Íránu vyslal společné poselství.

EU ano, Itálie ne

Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu G7 v Kanadě nejlépe splnila Evropská unie, nejhůře naopak Itálie. Vyplývá to ze studie týmu vědců z univerzity v Torontu, kterou představili v Biarritzu. Upozornili mj., že navzdory tomu, že Trump vloni svou podporu závěrečnému komuniké demonstrativně odvolal, jeho administrativa většinu závazků splnila…

Evropská unie, kterou vloni stejně jako letos na summitu G7 zastupoval předseda Evropské rady Donald Tusk, splnila podle kanadských vědců 95 % závazků, které učinila na červnovém summitu v kanadské provincii Quebec. Ze sedmi států, které se schůzek G7 účastní, se v plnění slibů nejlépe dařilo Británii (93 %) a Kanadě (90 %). Průměrně plnily sliby Japonsko (84 %) a Francie (83 %).

Výrazně pod průměrem se na šestém místě umístilo Německo (75 %) následované Spojenými státy (74 %). Nejhůře dopadla Salviniho Itálie, která splnila jen 70 % svých závazků.

Torontští výzkumníci se podle ČTK soustředili na 20 slibů, které se týkaly mj. životního prostředí, veřejného zdraví, transparentnosti demokratických procesu, klimatických změn, rovnosti žen a mužů, energetické bezpečnosti a financování rozvojové pomoci.

(rj)


(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.