FOTO - pixabay

BP opouští Aljašku a jde do břidlic

Britská ropná firma BP se dohodla na prodeji svého majetku na Aljašce za 5,6 miliardy dolarů (130,5 mld. Kč) soukromé firmě Hilcorp Energy Co. BP tak opouští region, ve kterém působila 60 let, uvedla agentura Reuters.

Dohoda zahrnuje podíly v nejproduktivnějším ropném poli v historii USA Prudhoe Bay a ropovodu Trans Alaska Pipeline o délce 1300 kilometrů. Dohoda je součástí plánu firmy získat do dvou let prostřednictvím prodeje majetku deset miliard dolarů, a dále tak posílit svoji rozvahu. BP se k prodeji odhodlala po loňské akvizici těžby z ropných břidlic ve Spojených státech od BHP za 10,5 mld. USD, která učinila z firmy velkého těžaře ropy z břidlic v Texasu.

BP začala působit na Aljašce v roce 1959. Vlastní podíl 26 procent v Prudhoe Bay, ze kterého se začalo těžit v roce 1977. Již několik let však své zapojení v regionu omezuje. V roce 2014 prodala Hilcorpu polovinu svého podílu v projektu Alaskan. Letos by se obě firmy měly rozhodnout, zda budou pokračovat v ambiciózním projektu těžby z moře v hodnotě 1,5 mld. USD, který vyžaduje stavbu umělého ostrova.

Akvizice je v souladu se strategií Hilcorp kupovat zralá pole od velkých ropných firem a snižovat náklady. Firma, kterou v roce 1990 založil texaský naftař Jeffery Hildebrand, má operace po celých Spojených státech. Nejnovější dohoda učiní z Hilcorp druhého největšího těžaře a majitele rezerv na Aljašce, za firmou ConocoPhillips.

Z pole Prudhoe bylo vytěženo přes 13 mld. barelů ropy a odhaduje se, že by se z něj měla dát vytěžit ještě více než jedna miliarda barelů.

(ici)


(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.