FOTO - pixabay

Okupant Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu má v úmyslu anektovat židovské osady na palestinském Západním břehu Jordánu, který Izrael okupuje od roku 1967. Včera to řekl v jedné z osad, kam u příležitosti zahájení nového školního roku přijel do jedné ze škol. Podobný slib vyslovil i před minulými volbami v dubnu a teď, když se blíží opakované volby, jej zopakoval.

»S boží pomocí rozšíříme židovskou svrchovanost na všechny osady jako na součást izraelské země, jako na součást státu Izrael,« řekl Netanjahu v projevu v osadě Elkana. »Nebude žádné stěhování, všechny komunity budou součástí Izraele,« sliboval premiér. O anexi osad často hovoří politici z krajně pravicových stran, v případě Netanjahua to tak běžné není, upozorňuje list The Jerusalem Post. Netanjahu ani v dubnu, ani teď termín plánovaného připojení osad k Izraeli neupřesnil. Budování osad, ve kterých žije na 600 000 lidí, je z hlediska mezinárodního práva nezákonné.

Po jarních volbách, které Netanjahuova strana Likud vyhrála s 26 % hlasů 35 ze 120 parlamentních křesel, premiér nedokázal sestavit vládní koalici. Volby se proto budou 17. září opakovat. Průzkumy ale ukazují, že výsledek bude podobný jako na jaře - dva hlavní rivalové, tedy pravicový Likud a centristická koalice Modrá a bílá Bennyho Gance, mají přízeň asi 30 % voličů. Preference Likudu jsou přitom jen o půl procentního bodu vyšší. Znovu se tak bude sestavovat vládní koalice, jejíž složení není jasné.

(ava, čtk)

 

 


(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-09-02 15:58
Zajímavé. Izrael od svého vzniku postupně anektuje území Palestiny a
žádné sankce nejsou. Rusko prý "anektovalo Krym" a spolčení
hlupců sankcemi šílí o 106.
hajek.jiri51
2019-09-02 13:48
Zloděj.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.