Ilustrační FOTO - Pixabay

Ekonomiku drží nad vodou domácí spotřeba

Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve druhém čtvrtletí podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu mezičtvrtletně o 0,7 procenta a meziročně o 2,7 %. Růst tuzemské ekonomiky byl podle statistiků podpořen především domácí poptávkou.

Ve světle slábnoucí evropské ekonomiky a pravděpodobné německé recese jsou podle ekonoma ČSOB Petra Dufka výsledky české ekonomiky velmi dobré. I podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila lze současný růst stále považovat za solidní, i když česká ekonomika je již za vrcholem hospodářského cyklu a postupně zpomaluje, což je podle něj do značné míry ovlivněno vývojem v zahraničí.

»Druhá polovina roku představí odlišný příběh. Očekáváme další zpomalení globální ekonomiky, které postupně stáhne i domácí ekonomiku,« uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek ale uvedl, že ve 3. čtvrtletí může ekonomickou aktivitu ještě do jisté míry udržovat předzásobování před brexitem. »Čtvrté čtvrtletí však bude pro firmy ve zpracovatelském průmyslu bez ohledu na formu či načasování brexitu poměrně těžké,« uvedl.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) byla ve 2. čtvrtletí podle ČSÚ mezičtvrtletně vyšší o 0,7 %. Rostla zejména ve stavebnictví (o 1,9 %) a v odvětví informačních a komunikačních činností (o 2,7 %).

Meziročně HPH stoupla o 2,8 %. K jejímu růstu nejvýrazněji přispěla skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (0,7 procentního bodu). Zpracovatelský průmysl i přes mezičtvrtletní pokles přispěl k meziročnímu zvýšení HPH 0,3 p. b. Růst v tomto odvětví činil 1,2 %. Dařilo se zejména výrobě dopravních prostředků a elektrických zařízení. Naopak útlum nastal ve výrobě strojů a produkci kovů a konstrukcí. Meziroční pokles HPH pokračoval v těžbě a dobývání. Ve stavebnictví HPH vzrostla o 3,6 %. Dařilo se většině odvětví služeb, především ubytování a stravování a odvětví informačních a komunikačních činností.

Na straně poptávky byl meziroční růst HDP ve 2. čtvrtletí podpořen zejména domácí poptávkou. Spotřeba domácností přispěla 1,1 p. b., přínos výdajů vládních institucí činil 0,7 p. b. Negativní vliv měla naopak tvorba hrubého kapitálu (pokles o 0,2 p. b.). Zahraniční poptávka přispěla k meziročnímu růstu HDP 1,1 p. b.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,8 % a meziročně o 2,9 %. Z toho se výdaje domácností reálně zvýšily o 0,7 % oproti předchozímu čtvrtletí a o 2,7 % oproti stejnému kvartálu minulého roku. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí se zvýšily mezičtvrtletně o 1,2 % a meziročně o 3,4 %.

Tvorba hrubého fixního kapitálu (THFK) klesla v mezičtvrtletním srovnání o 0,6 %. Meziročně vzrostla o 0,9 %. THFK byla podpořena zejména investiční aktivitou sektoru vládních institucí. Z hlediska typu aktiv se v meziročním srovnání zvýšily investice do obydlí, ostatních budov a staveb a produktů duševního vlastnictví. Méně se investovalo do dopravních prostředků a strojů.

Saldo zahraničního obchodu v běžných cenách ve 2. čtvrtletí stouplo meziročně o 13,9 miliardy korun. Vývoz zboží a služeb mezičtvrtletně vzrostl o 1,7 % a meziročně se zvýšil o 2,2 %. Meziroční růst vývozu byl tažen hlavně obchodem s elektronickými a optickými přístroji a exportem dopravních prostředků. Dovoz zboží a služeb mezičtvrtletně klesl o 0,4 %, meziročně se zvýšil o 1,4 %. Na meziročním růstu dovozu se významně podílel obchod se základními kovy a subdodávky pro automobilový průmysl.

Z hlediska cenového vývoje ve 2. čtvrtletí dosáhl meziroční celkový deflátor HDP 3,5 %, uvedl ČSÚ.

Objem mzdových nákladů vzrostl meziročně o 7,6 %. V tuzemsku bylo ve 2. kvartálu zaměstnáno v průměru 5 468 tisíc osob. Celková zaměstnanost se oproti předchozímu čtvrtletí nezměnila, meziročně vzrostla o 0,8 %.

(ici)


(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.