Koněva nedáme!

Ve spontánní hodinovou manifestaci občanů přerostl  mítink u sochy sovětského maršála I. S. Koněva v Praze 6 na náměstí Interbrigády. Promluvili na ní politici napříč spektrem a zástupci angažované veřejnosti. Účastníci byli seznámeni s otevřeným dopisem předsedovi vlády, aby zabránil dalšímu ponižování sovětských osvoboditelů od fašismu, neboť socha je všeobecně chápána jako jejich symbol.

»Světlá památka hrdinů, kteří nám přinesli mír a svobodu, už nesmí být rukojmím nevychovanců. Neumí-li si vážit toho, že pomník zdobí právě jejich čtvrť, je třeba je zbavit pravomocí, jež si k němu nárokují,« uvádí se v otevřeném dopise, který obdržel nejen premiér, ale také předsedové všech parlamentních stran a hnutí. Signatáři, kterými jsou předsedové dvou desítek zapsaných spolků - například OS Ne základnám, Unie českých spisovatelů, Aliance národních sil, Spolek českých novinářů, Čs. vojáci v záloze za mír, Společnost Julia Fučíka, Vlastenecké sdružení antifašistů, Česko-ruská společnost, Slovanský výbor, České mírové hnutí, Vojáci proti válce, a další se připojují - vyzvali Andreje Babiše (ANO), aby vláda zajistila pražskému pomníku I. S. Koněva status a ochranu odpovídající jeho významu, například prohlášením za národní kulturní památku či převzetím pozemku do vlastnictví státu (socha je v současnosti v majetku MČ Praha 6). Se zněním dopisu seznámil Josef Skála, předseda spolku Magistra Vitae.

Všechny účastníky spojovalo to, že ačkoli má každý svůj názor a volí ve volbách různé politické strany, spojuje je úcta k historii, kterou odmítají přepisovat. Moderátorka Jana Volfová informovala, že na 56 místech České republiky pokládali lidé u památníků a hrobů rudoarmějců květiny na výraz solidarity s ohroženou a ponižovanou pražskou Koněvovou sochou.

Skláníme se před hrdinstvím rudoarmějců

Hlas všech řečníků zněl silně a jednotně: Odmítáme hanobení či dokonce odstranění sochy I. S. Koněva a skláníme se před hrdinstvím rudoarmějců, kteří do Československa a poloviny Evropy přinesli mír. Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) připomněl 144 000 sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa, »bez těch bychom tu nebyli«. Pozastavil se nad tím, že přes 30 let tato socha nikomu nevadila, »až přišla téměř bezvýznamná figura starosty Koláře«.

Poslanec KSČM Stanislav Grospič reagoval na vlajku NATO, kterou mával jeden narušitel akce: »Máme se snad klanět vlajce NATO, když NATO je těhotné krví a utrpením, které roznáší za poslední desetiletí?« Musíme dle něho postavit hráz neonacismu. Cestu z Trutnova do Prahy vážil další komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, jenž vystavil stopku starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09). Ubezpečil, že až přijde správný čas, přijdou občané také na radnici Prahy 6 a tam řeknou svůj názor na Koněvovu sochu. »Pravda vítězí, jak stojí na prezidentské standartě. My máme pravdu, a zvítězíme! dodal účastníkům optimismus a sil poslanec.

»To může jen taková nula...«

Z členů parlamentu také promluvili senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), poslanci Lubomír Volný a Jiří Kobza (oba SPD). »Rudá armáda přišla do Prahy na poslední chvíli, na barikádách již docházela munice,« připomněl senátor nezpochybnitelný fakt, že Koněvovi vojáci nevstoupili do již svobodného města, jak se nám vnucuje. Však je uloženo v archivu rozhlasu zoufalé volání Prahy o pomoc, a volána byla právě Rudá armáda. To připomněla také předsedkyně Českého mírového fóra Vladimíra Vítová. Kopat do symbolů rudoarmějců, kteří si nevybrali jít do války, »může jen taková nula«, čímž mínil starostu Prahy 6 - nebral si servítky poslanec Kobza.

S pověřením prezidenta republiky Miloše Zemana vystoupil na manifestaci mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Z významných dat, kterými maršál I. S. Koněv vstoupil do historie, vypíchl datum 27. ledna 1945, kdy vojska 1. ukrajinského frontu Rudé armády vedená právě tímto vojevůdcem vstoupila do německého koncentračního tábora Osvětim a ten osvobodila. Poukázal na paradox, že Němci koncentrační tábor obehnali plotem, a nyní »plot« - myšleno lešení s plachtou – stojí kolem Koněvovy sochy. Nad plachtou kolem sochy se pozastavil také předseda klubu poslanců KSČM Pavel Kováčik: »Prý na ochranu před vandaly nechal starosta Prahy 6 pokrýt sochu maršála Koněva plachtou. Nezbývá, než doufat, že tento revoluční nápad starosty TOP 09 nebudou uplatňovat jako boj proti vandalismu i jinde. To bychom totiž mohli žít mezi plachtami. Přemýšlel tento ‚chytrý‘ starosta, co bude dělat, až vandalové popíšou i plachty? To tedy spotřeba plachet jejich výrobcům stoupne.«

Emotivně na mítinku promluvil občan Jiří Černohorský, který v minulých dnech, i po skončení akce, tuto plachtu strhl. Vysvětlil své pohnutky, jež ho k tomu vedly: nebýt Rudé armády, která se nezastavila při vyhánění Němců na hranicích SSSR a osvobodila i další země, tak by nebylo osvobozeno z německé okupace ani Československo, a další slovanské národy. Černohorského po opětovném stržení plachty odvedla městská policie.

V závěru setkání účastníci drželi minutu ticha za všechny hrdinné vojáky padlé při osvobozování Československa a Evropy. Trapnou vizitkou narušitelů akce se stala i ta skutečnost, že ani při této pietní části, kdy všichni lidé mlčky sklonili hlavy, nevydrželi v tichosti.

Květiny pro Koněva

Výzvu středočeských komunistů Kytici pro maršála Koněva a naše osvoboditele, o níž jsme informovali zřejmě již vyslyšelo mnoho občanů, protože pata sochy byla obsypána květinami a další občané květiny přinášejí. »Starosta udělal chybu. My sem budeme chodit tak jako tak. Toto místo se nyní stalo symbolem,« řekl naší zpravodajce Josef David z Brd, který mával ruskou a izraelskou vlajkou. Jeho rodiče přežili holocaust. »Bez rudoarmějců bych tady nestál...«

Občané zaplnili při akci prostranství kolem sochy. Mezi nimi byli také první místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek, místopředseda ČSBS Emil Kulfánek, předsedkyně pražské organizace KSČM Marta Semelová, členové vlasteneckých organizací a stovky občanů.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Roman BLAŠKO


(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


reich.mir.fan
2019-09-03 19:28
Jsem na sto procent přesvědčen o tom že pokud nakonec přece jen dojde
k tomu že ta socha bude odstraněna tak do měsíce na tom podstavci bude
stát nová socha v nadživotní velikosti a to pro změnu velkého hrdiny
hadráku Vence Flašky.
svaty_vaclav
2019-09-03 16:04
Josif Vissarionovič Stalin byl geniální vojevůdce, který vyhrál 2.
sv. válku a jemuž vděčíme za to, že tady vůbec jsme.
hajek.jiri51
2019-09-03 15:51
Blbové překrucující historii se jen tak nevzdají. Místo a velikost
pomníku Stalina bylo poněkud nevkusné, v duchu doby. Ale menší pomník
by si zasloužil. A s vysvětlující tabulkou. Text pochází od Winstona
Ch. z roku 1955-"Pro Rusko bylo velkým štěstím, že v době
nejtěžších zkoušek v jeho čele stál génius a přezíravě pevný
vojevůdce J. V. Stalin. Byl vynikající osobností, imponující naší
těžké době, ve které žil. Stalin byl člověkem neobyčejně
energickým, erudovaným, pevné vůle, ostrým a tvrdým. Byl to člověk
nelítostný jak v práci, tak při rokováních. Ani já, vychovaný v
anglickém parlamentu, jsem mu neuměl odporovat. Stalin měl především
veliký smysl pro humor a sarkazmus, věděl přesně vyjádřit svoje
myšlenky. Svoje projevy si psal výhradně sám, z jeho práce vyzařovala
síla. Táto sila byla v Stalinovi natolik velká, že se zdá
neopakovatelná mezi státníky všech dob a všech národů. Stalin na
nás dělal velký dojem. Měl neodolatelný vplyv na lidi. Když vstoupil
do jednací místnosti na Jaltské konferenci, my všichni jsme jako na
povel vstali a z nějakého důvodu jsme stáli v pozore." Přeložil
jsem to pro jistotu ze slovenštiny, aby si to mohli přečíst i ti, co se
chlubí tím, že slovenštině nerozumí.
tomasklima162
2019-09-03 13:37
Zastupitelstvo Prahy 6 by si mělo vzít příklad jak v roce 1962 problém
s pomníkem vrchního velitele Rudé armády svým rozhodnutím vyřešil
ÚV KSČ.
pleningeri
2019-09-03 08:58
Naší veřejnoprávní fejktelevišn to nestálo za zmínku. Ta
opečovává svou "Miliardu" chvilek :
"https://www.novinky.cz/domaci/clanek/u-sochy-marsala-koneva-se-protes
tuje-40295133"
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.