Ilustrační FOTO - Pixabay

Trumpova cla drtí hlavně Američany

V USA vstoupila v neděli v platnost nová cla na dovoz čínské zboží v roční hodnotě 112 miliard dolarů (2,6 bilionu korun). Patnáctiprocentní cla na některé druhy oblečení, obuvi, sportovního a jiného spotřebního zboží Američanům zdraží nákupy. Cla se dotýkají více než dvou třetin čínského dovozu, informovala agentura AP.

Vyšší ceny zboží v maloobchodě by také mohly zbrzdit hlavní motor americké ekonomiky, kterým je spotřeba domácností. Studie společnosti J.P. Morgan zjistila, že cla na čínské zboží vyjdou průměrnou americkou domácnost na 1000 USD (skoro 24 000 Kč) ročně.

»Je to jako když potrestáte svou dceru za to, co udělal syn. Je to nesmysl,« řekl serveru BBC prezident americké asociace výrobců a prodejců oděvů a obuvi Rick Helfenbein.

Dovozní cla se vztahují na 87 % textilu a oblečení dováženého z Číny a na 52 % obuvi. »Pro běžného spotřebitele je věc o to horší, že od americké vlády nedostane žádné kompenzační platby jako třeba zemědělci. Když Čína zavedla cla na americké agrární produkty, Trumpova vláda se rozhodla farmářům ulevit subvencemi a další státní finanční pomocí. Na spotřebitele se nic takového vztahovat nebude,« uvedl k tomu ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Na 15. prosince USA chystají druhou vlnu patnáctiprocentních cel. Tentokrát by se měla dotknout čínského dovozu v hodnotě zhruba 160 mld. USD. Pak už bude cly zatížen veškerý čínský dovoz do USA.

Trumpova taktika přimět Čínu uzavřít novou obchodní dohodu podle šéfa americké Asociace spotřebitelských technologií Garyho Shapira selhala. »Americké podniky musejí vynakládat více prostředků, aby se přizpůsobily neustále se měnícím obchodním pravidlům. Méně tak investují do inovací, nových produktů a do vlastní ekonomické prosperity,« řekl Shapiro agentuře Bloomberg.

(ici)


(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.