Ilustrační FOTO - Haló noviny

Kala kritizoval Babiše

Vláda Andreje Babiše (ANO) přestala projednávat nápravná opatření ministerstev k závěrům Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Informace o provedených opatřeních dostává jen premiér, a nejsou proto veřejně dostupné. Prezident NKÚ Miloslav Kala to řekl v Senátu.

Změnu způsobu projednávání označil Kala za chybu. Ministerstva tak už podle něj nejsou pod veřejným tlakem, aby nápravu provedla ve stanoveném termínu.

»Myslím si, že je to škoda. Je dobře když resorty jsou pod tlakem, aby informovaly o tom, jak se zjištěními naložily,« řekl Kala po jednání komise k vyhodnocení auditů Evropské komise. Podle něj by bylo dobré, aby se kabinet vrátil k původní praxi, kterou premiér zrušil ve snaze zmenšit agendu jednání vlády.

Kala se naopak nechtěl vyjadřovat k návrhům auditních zpráv EK. Podotkl, že vzhledem šetření auditorů EK se NKÚ dotacemi pro Agrofert nezabýval. Při svých kontrolách ale NKÚ podle Kaly dospěl k podobným zjištěním jako EK. »V celé řadě témat jsme se s Evropskou komisí, s tím předběžným auditem, který není uzavřen, shodli,« uvedl Kala.

Připomněl v této souvislosti loňskou zprávu NKÚ a možná podezření na střet zájmů při rozdělování dotací. Problémem podle Kaly je, že žadatel o dotace může střet zájmů vyloučit jen svým čestným prohlášením o skutečném vlastníkovi firmy žádající o dotaci. Pokud uvedl nepravdivé informace, mohl by být stíhán pro podvod. Udělení dotace a poškození ostatních žadatelů o dotaci to ale podle Kaly nevyřeší.

Prezident NKÚ dodal, že podmínky pro velké podniky jsou jednodušší než pro menší firmy, proto velké firmy získávají až 70 procent dotací. Velké firmy dostávají dotace i pro menší a střední podnikatele přes nastrčené či dceřiné firmy.

(ste)


(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.