Brazilský prezident Jair Bolsonaro. FOTO - wikimedia commons

Bolsonaro už jasně představuje hnědý mor

Brazilský prezident Jair Bolsonaro ve středu obvinil vysokou komisařku OSN pro lidská práva a bývalou prezidentku Chile Michelle Bacheletovou z vměšování se do záležitostí Brazílie kvůli její kritice poměrů v zemi.

Bolsonaro také pochválil bývalý režim chilského diktátora Augusta Pinocheta, jemuž komisařčin otec padl za oběť, napsala agentura Reuters.

Bacheletová v Ženevě, kde sídlí část OSN, vyjádřila obavy z nárůstu policejního násilí v brazilských státech Rio de Janeiro a Sao Paulo a »omezování občanského a demokratického prostoru« v minulých měsících, včetně útoků na původní kmeny.

Krajně pravicový prezident ji kvůli komentáři připodobnil k francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, se kterým si na konci srpna vyměnil několik urážek. »Bacheletová ... následuje Macronova příkladu ve vměšování se do domácích záležitostí a brazilské svrchovanosti,« napsal prezident na Facebook. »Útočí na Brazílii skrze lidská práva (zločinců), napadá naši statečnou ... policii,« uvádí se v Bolsonarově příspěvku.

Bolsonaro si neodpustil ani osobní útok na komisařku, jejíž otec zemřel ve vězení krátce po nástupu Pinocheta k moci. »Bacheletová zapomíná, že jediný důvod, proč její země nedopadla jako Kuba, je díky těm, jež v roce 1973 zastavili levici. Mezi těmi komunisty byl i její ... otec,« napsal Bolsonaro v narážce na to, že otec Bacheletové zůstal věrný sesazené levicové vládě a zemřel kvůli tomu na následky mučení ve vězení.

Během Pinochetova režimu (1973-1990) bylo popraveno či zmizelo více než 3000 lidí, další tisíce byly mučeny. Sám Pinochet kdysi zdůvodnil puč, jímž se dostal k moci, tím, že »zachránil zemi před komunismem«. Pravicová část Chilanů dodnes tvrdí, že diktátor vyvedl prý zemi z hluboké ekonomické krize. Bývalý armádní důstojník Bolsonaro se nikdy netajil obdivem k vojenskému režimu v Brazílii (1964-1985) a do své vlády si také vybral několik vojáků či bývalých armádních důstojníků.

Za Bolsonarovy vlády se rozrostl počet útoků na domorodé kmeny s cílem připravit je o území, kde se nalézají vzácné kovy a také původní prales. Bolsonaro je přívržencem zabírání indiánských území.

(čtk)


(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2019-09-06 16:55
S tím Koláře jste se sakra seknul, Hájku. Je to sice neoliberální
TOPáckej prevít, o tom žádná, ale s hnědáctvím nemá fakt nic
společného. To spíš část těch, kteří paradoxně za toho Koněva
šli po boku komunistů demonstrovat... R. Janouch
hajek.jiri51
2019-09-06 10:35
Přísně na zločince? Proč ne. Jen ne ale na ty, kteří se provinili
"zločinem" jiného názoru. Zakládat "prosperitu"
(pro všechny?) na násilí či dokonce vraždění? To snad ne. Obojí
dělal i Adolf. A nechat svévolně ničit zelené plíce celého světa?
Tak to snad už stojí i za akci Seals, které by svět zatleskal. . Anebo
chceme aby naše vnučky a vnuci lapali po dechu? Je to stejný hědák
jako Adolf i Kolář. Tak do ..... s nimi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.