FOTO - Pixabay

Ochrana vody už do konce roku?

Stínový ministr zemědělství KSČM Pavel Kováčik věří, že vůle k ústavní ochraně vody napříč politickým spektrem je a že do konce roku se podaří nějakou právní úpravu prosadit.

»Jsem přesvědčen, že tento zákon bude minimálně v prvním čtení do konce roku schválen,« řekl Haló novinám Kováčik, který se za KSČM zúčastnil pracovní skupiny vedené ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD) a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

KSČM před časem navrhla změnu Ústavy, většina členů pracovní skupiny se však shodla, že preferuje ústavní zákon. Ústavní zákon není přímo součástí Ústavy, ale má její váhu, je součástí takzvaného ústavního pořádku země. »Pro mě je to výsledek dobrý. Nemá smysl se hádat o konkrétní formy, jíž bude ústavní ochrany vody dosaženo,« prohlásil Kováčik.

Právní odborníci přizvaní na jednání pracovní skupiny se podle Kováčika vyjádřili ke všem poslaneckým návrhům, které jsou v této chvíli k dispozici. Z každého prý ocenili něco, včetně toho komunistického. Kováčik je přesvědčen, že nový ústavní zákon by měl a bude vznikat na půdě Sněmovny, nikoli ve Strakově akademii. »Jsem přesvědčen, že nejefektivnější bude, když nový zákon vznikne poslaneckou iniciativou. A když si ze všech návrhů na ústavní ochranu vody, které jsou dnes na stole, vezme to dobré,« řekl našemu listu Kováčik, který odmítl diskusi o pořadí projednávání jednotlivých návrhů. Komunisté se podle něj budou soustředit na podstatu a je jim lhostejné, jaký z návrhů se stane základem kompromisní podoby.

O osud tohoto návrhu se pak předseda sněmovního klubu KSČM neobává. »Všichni zúčastnění se shodli, že ústavní ochrana vody je nutná. Jsem přesvědčen, že kompromis nalezen bude, první výstup by mohl být již kolem 15. října,« uvedl Kováčik, který zároveň připomněl, že ochrana vodních zdrojů a nerostných surovin je jednou z podmínek KSČM pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD.

(ste)


(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.