FOTO - Pixabay

Ruský arktický projekt na LNG má zelenou

Účastníci ruského projektu na zkapalněný zemní plyn (LNG) Arctic LNG-2 podepsali smlouvu o investici, takže projekt za 21 miliard dolarů (492 mld. Kč) má definitivně zelenou. Zahájen by měl být v roce 2023.

Oznámil to generální ředitel ruské firmy Novatek Leonid Michelson. Novatek je hlavním investorem. Partnery Novateku v projektu jsou francouzský Total, čínské firmy National Petroleum a CNNOC a konsorcium Japan Arctic LNG, které zahrnuje japonské firmy Mitsui & Co a státní JOGMEC.

Arctic LNG-2 je třetím projektem Novateku na zkapalněný zemní plym. Firma doufá, že se jí podaří dohnat v produkci LNG Katar, uvedla agentura Reuters.

Projekt s kapacitou téměř 20 milionů tun LNG ročně plánuje 80 procent LNG vyvážet do Asie. Zahrnuje výstavbu tří zařízení na zkapalnění a čištění zemního plynu, každé s kapacitou 6,6 mil. tun LNG ročně a nejméně 1,6 mil. tun plynového kondenzátu ročně. První plyn by se měl začít vyvážet do roku 2023, druhé zařízení má být v provozu do roku 2024 a třetí do roku 2026.

Arctic LNG-2 pomůže Rusku splnit cíl, který počítá v nadcházejících letech s produkcí 120 až 130 mil. tun LNG ročně a se zvýšením podílu na globálním trhu s LNG na 20 %. V současnosti produkce LNG v Rusku činí zhruba 28 mil. tun.

Investice do projektů LNG za poslední rok oznámily také Spojené státy, Kanada a Mosambik, které plánují soustředit se na poptávku z Asie. Tu nyní táhne hlavně plán velkých ekonomik zaměřit se kvůli znečištěnému ovzduší na alespoň trochu ekologičtější palivo. Ruský projekt by v konkurenci s USA a Kanadou mohl těžit z mimořádně nízkých cen plynu, uvedl analytik Nicholas Browne ze společnosti Wood Mackenzie.

Společnost Total uvedla, že zkapalněný zemní plyn z tohoto projektu bude na trh dodávat i flotila ledoborců upravených pro přepravu LNG. Ty budou moci využít kratší trasu Severním mořem a rovněž překladiště na Kamčatce a poblíž Murmansku pro náklady určené do Asie nebo do Evropy.

(eko)


(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.