Legenda o novičoku

Stará Anglie není to, co bývala. Mám na zřeteli její kouzelnou jihozápadní část.

Daleko od Stonehenge vyrostl ohromný terminál s parkovištěm pro desítky autobusů, stovky automobilů a pro stánky nevkusných suvenýrů. Davy návštěvníků dopravují kyvadlově autobusy k mystickému skalnímu útvaru. Kamenné skulptury obcházíme dokola jako po ochozu Strahovského stadionu. A zpět opět autobusy.

Mondénní lázně anglických panovníků Brighton s nekonečnou bílou pláží obsadily bivakující skupiny migrantů. Na pláži si zapálí oheň a opékají maso. Ponechávám stranou, že zde kolega přišel o celou hotovost.

Konečně ani slavné město Salisbury nepřišlo zkrátka. Na »novičok« již nikdo nevzpomene. Místo »atentátu« zarostlo růžemi. Tisíce návštěvníků okupují katedrálu. Již od středověku leží na vodě, kterou s protekcí lze v podzemí i uvidět. Bez úhony nezůstal tamní klenot, originál Magna charta libertatum. Fanatik s kladivem listinu svobod mínil zničit. Ještě že byla ukryta pod silným sklem. Návštěvníci dnes ostrouhali. Do stanu s listinou z roku 1215 jsme museli v sakristii chodit po jednom, a ještě na pár vteřin. Průvodkyně ukazuje jen faksimile. Výzvy pro autora literatury faktu!

Neděle 4. března 2018

Ministerská předsedkyně Mayová se zmítá v křeči. Brexit se vzdaluje. Potřebuje »živou vodu«. Anglické zpravodajské služby MI5 a MI6 přišly na pomoc. Nestačila pouhá banální provokace proti domorodcům z dob, kdy Británie vládla světu.

Iniciátoři aféry s novičokem nemuseli chodit daleko. Bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia bydleli ve středu Salisbury. Domek koupili za 400 000 liber (11,6 mil. Kč) od městské policie a tajná služba Skripalovi vyplácela (vyplací?) slušnou apanáž.

Město Salisbury leží na okraji stejnojmenné nížiny. Většina oblasti na sever a východ od města je vojenský prostor s chemickými polygony, velkou leteckou základnou a vesnicemi pro rodiny důstojníků. Prostorem jsme projížděli s jedinou podmínkou – nefotografovat.

Jed poslední generace bojových chemických látek (BCHL) prý namazali neznámí pachatelé na kliku domu agenta Skripala. Potřísnila se i jeho dcera a jeden zasahující policista. Bez jakýchkoliv důkazů britská tajná služba označila za iniciátory Rusko. Tehdejší ministr zahraničí Boris Johnson vulgárně Ruské federaci spílal. (Kdo by tehdy vzpomněl na prohlášení Tonyho Blaira o Saddámových »zbraních hromadného ničení«!)

Co »chemickému útoku« předcházelo? Skripal s dcerou odešli na nedělní oběd do nedaleké italské restaurace Zizzi. Tam ztropili scénu. Objednané rizoto s mořskými plody prý nedojedli, nebylo k jídlu. Rozběhl se kolotoč.

V nedaleké vojenské chemické laboratoři Porton Down žádnou BCHL typu novičok nepotvrdili. Za relativně krátký čas se Skripal i jeho dcera cítili v místní nemocnici »rapidně lépe«. Britské úřady ale nepovolily. V úvahu přicházelo: zbořit Skripalův dům do základu, stejně restauraci Zizzi, kocoury a křečky z domácnosti Skripalových utratit. Nedošlo k tomu. Hlavně – mobilizovala se fronta proti Ruské federaci.

Koalice ochotných

Hrátky zpravodajských služeb byly, jsou i budou. Čas od času se objeví profesionál, který za peníze zradí, např. V. A Mitrochin (1922-2004), O. Peňkovskij (1919-1963) a další.

Ruského agenta Sergeje Skripala naverbovala v roce 1995 britská MI6. Do té doby prý vedl personální oddělení sovětské rozvědky GRU. Používal na dnešní dobu primitivní spojení: neviditelný inkoust a manželka Ljudmila jezdila na Západ jako kurýr a předávala šifrované zprávy. Oficiálně se prý jezdila rekreovat do Španělska. Převážela prý kila tajných vzkazů.

Následovalo odhalení, pět let vězení a výměna za stejně »provařené« britské špiony. Skripal si ale pokoj nedal. Začal intenzivně znovu spolupracovat s MI6 a »rozkrýval« pro NATO ruské agenturní sítě. Minimálně jednou navštívil v roce 2012 Prahu a jeho cesta byla »prý« pro naše zpravodajské služby přínosem.

Historie československých (českých) zpravodajských služeb je tristní.  Hitler dostal v roce 1939 obrovský arzenál čs. zbraní – 1582 letadel, 2175 děl, 43 000 kulometů … Odpovědní vládní politici a úředníci na MNO a MV se nepostarali o včasné zničení seznamů zpravodajských spolupracovníků a seznamů odvedených vojáků. Celý bezpečnostní aparát úředníků, četníků a policie přešel do říšských služeb. Na rozkaz čs. zemských úřadů došlo k zatčení komunistů, emigrantů ze Sudet a politicky činných Židů. Horlivost českých orgánů překvapila i německé okupanty. Němečtí internacionalisté válku nepřežili.

O půl století později se situace v podstatě opakovala. Západní rozvědky opět dostaly vše na podnosu. Autor měl možnost se setkat po roce 1989 s některými »budovateli« nových zpravodajských služeb. Jednoduše řešeno – třetí liga.

Nikdo ze zahraničních »přátel« T. Mayové se nepozastavil nad absurdností obvinění »likvidace« bývalého ruského agenta a jeho dcery. Pochybovalo jen Japonsko a Rakousko. Ostatní »spojenci« se nechali vlákat do pasti. V USA vše podněcovala klika kolem senátora McCaina. Došlo k vypovězení 150 ruských diplomatů z 28 zemí! Česká republika pochopitelně nestála stranou. Připomeňme, že ani v tažení proti Saddámovi to nebylo tolik. Tehdy jsme poslali libereckou chemickou vojenskou jednotku, která alespoň monitorovala v Iráku kouř z hořících naftových vrtů.

Pár slov o novičoku

Pomineme-li BCHL používané ve středověku (smůla, asfalt, síra, fekálie atd.), zrodila BCHL až Velká válka. Zadaly si bohužel všechny válčící strany. Od té doby BCHL prošly ohromným vývojem. Dnes hovoříme o 4. generaci chemických zbraní (CHZ). Vyznačují se současně velkou toxicitou a těkavostí. Základem se staly sloučeniny fluoru a fosforu. Existuje velké množství literatury publikované i v České republice (např. Chemické listy). Poslední experimenty mají označení podle amerických chemiků »novičok«. Syntetické CHZ dostávají pořadová čísla A 230, A 232, A 234. S jistou nadsázkou se píše, že zručný chemik v menší laboratoři dokáže poměrně jednoduchou CHZ novičok syntetizovat. Mám státnici z chemie a vzorci novičoku A 234 rozumím:

N-(1-(diethylamino)etylenamimo-O-ethyl-fosforofluoridát. Zjednodušeně řečeno: na atom fosforu je navázán atom fluoru a několik dalších radikálů uhlíku, vodíku a kyslíku.

Odborníci teorii novičoku od samého počátku odmítali. Ani pro naše vojenské chemiky nešlo o žádný zázrak. (Někteří naši politikové věří anglické legendě dodnes!) Laik se diví. Před domem Skripalových pracovali chemici v tlustých skafandrech a vedle nich stála korpulentní policistka zcela nechráněná.

Chemici maximálně připouštěli, že otrava mohla nastat psychofarmakem fentanylem, který je 80krát účinnější než morfin. Jde o běžné a silné anestetikum používané při operacích. Byl prý použit ve větším měřítku při záchraně diváků v moskevském divadle Dubrovka v roce 2002, kde řádili teroristé z Čečenska.

Legendy mají tuhý kořínek

V dnešní době je již zcela lhostejné, kdo, kdy a proč se snažil či nesnažil otrávit agenta v důchodu a jeho dceru, která přijela z Ruska za otcem prý více méně náhodou. Oba »pacienti« zmizeli neznámo kde. Americký prezident Trump nezapomněl. Ještě koncem července 2019 zpřísnil sankce proti RF kvůli údajnému útoku na Skripala. Nařídil zákaz vývozu citlivých technologií a zbraní. Britská policie ve stejnou dobu stále prošetřuje podíl Putina na kauze novičok. Dokonce hrozí Evropským zatýkacím rozkazem.

Celá aféra s novičokem připomíná absurdity a provokace z let studené války. Jed v Salisbury prý rozprostřeli agenti-chodci. Hodí se nejen latinské »Cui bono«, ale především výrok, který je připisován sv. Augustinovi: »Věřím, protože je to absurdní.« V podstatě - kde přestává chápat rozum, nastupuje víra.

Jaroslav ŠTRAIT


Jaroslav ŠTRAIT

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-09-09 21:31
Celá aféra novičok je dobrá akorát pro osly. Ti sežerou vše.
Britské "tajné služby" jsou v evidentním úpadku. Nebo se
tomu říká "amerikanizace"? O politicích, nejen britských,
ani nemluvě.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.