Ilustrační FOTO - Haló noviny

Hájit vandalismus nesvědčí o řádném výkonu mandátu starosty

Omluva ruského ministra kultury Vladimira Medinského za výroky o starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09) by pomohla uklidnit situaci, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Medinskij Koláře přirovnal k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP, když kritizoval vedení pražské městské části za záměr odstranit památník ruského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. »Starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter,« řekl v pátek Medinskij v rozhovoru s ruskými novináři s odkazem na post vůdce regionální pobočky německé nacistické strany NSDAP. A poděkoval prezidentovi Miloši Zemanovi, že maršálův památník hájí.

Petříček vyzval všechny strany k věcnému dialogu. »Tohle je skutečně nešťastný formát debaty. Mrzí mne, že diskuse o soše překračuje racionální rámec, a doufám, že se podaří vyhrocenou rétoriku opustit a přejít k věcnému dialogu. Chtěl bych k tomu tímto všechny strany vyzvat. Vyjádření ministra kultury Ruské federace nepovažuji za vhodné. Myslím, že omluva by pomohla uklidnit situaci,« uvedl v pátek Petříček.

Na důvody vyjádření ministra kultury je podle předsedy ÚV KSČM, místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa nutné se ptát přímo Medinského. »Důvody neznám, ale hájit vandalismus a nerespektovat platný právní řád ani nedodržovat vlastní přísahu zastupitele, to opravdu nesvědčí o řádném výkonu mandátu starosty. Pan prezident Zeman chce jen minimalizovat škody, které někteří politikařením napáchali,« reagoval Filip. Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) na Twitteru uvedl, že je Kolář možná umanutý kremlofob, ale ruské »hejtování« je docela hysterické.

Poslanec Jiří Dolejš (KSČM).

»Mnohokrát jsme si v Ostravě už připomínali oběti ostravsko-opavské operace v roce 1945. Mluvil jsem s ruskými veterány, kteří k nám přijížděli a kteří mi víckrát dali najevo, jak se stydí za rok 1968. Ano, můžeme si říkat, že to vše byli jen pohůnci Stalina, ale pro mě to byli především obyčejní lidé, jejichž osudy semlela strašná válka, která rozbila jejich životy,« napsal ČTK ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek (ČSSD). »Vím, maršál Koněv nebyl obyčejný voják, ale bude hodně těch, kteří i jeho pomník spojují především s těmi bezejmennými, co zůstali pod koly dějin beznadějně zapomenutí. Co o nich víme... skoro nic. Hrůza, před kterou člověk mlčí,« dodal. »Přál bych si, aby ruský ministr kultury se snažil vědět něco víc o evropské historii,« uvedl také ministr.

Kolář: Na místě není omluva, ale důrazný protest

Podle předsedy ODS Petra Fialy by si měl ministr Petříček kvůli Medinského výroku předvolat k vysvětlení ruského velvyslance. Diplomatický krok, kterým země vyjadřuje nesouhlas, je podle něj namístě, protože výrok ministra považuje za nepřijatelný. Také starosta Kolář čeká, že ministerstvo zahraničí se bude výrokem ruského ministra zabývat, podle něj však nyní není na místě »výzva ke konstruktivnímu dialogu a prosba o omluvu, ale sebevědomý a důrazný protest«. Kolář rovněž sdělil, že Praha 6 má demokraticky zvolené a svéprávné zastupitelstvo, které si nenechá od nikoho diktovat, jaká rozhodnutí má dělat nebo jaká rozhodnutí jsou správná.

Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) soudí, že je na občanech Prahy 6, jestli má pomník na místě zůstat. »Pomník nevznikl po válce jako spontánní dík za osvobození, nýbrž v době normalizace spíše jako výraz tehdejšího nuceného přátelství a obdivu k Sovětskému svazu. Byl to typický počin tehdejší doby.« V prohlášení zdůraznil, že ve vyjádření radnice jasně zaznělo, že odstranění pomníku jednoho maršála nezmění vděčnost vůči mrtvým a zraněným při osvobozování Československa a že je jasné, jak velkou roli v něm Rudá armáda hrála.

Městská část bude o pomníku jednat 12. září na zastupitelstvu, starosta chce sochu přestěhovat jinam. Podle ruského velvyslanectví je postup Prahy 6 zneuctěním památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.

(ku)


(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-09-10 08:52
fronda - alespoň penzistům zvýšení důchodů, zaměstnancům placené
i první tři dny nemocenské, ... Nato se vlády ČSSD nezmohly
fronda
2019-09-10 01:22
Vládu těhle Petříčků a Zaorálků KSČM toleruje. Co nám to
přineslo, kromě ostudy?
kerapa
2019-09-09 14:08
Pomnik tam nechat- starostu zavřít.Tečka
pleningeri
2019-09-09 12:57
Politici rusofóbního demobloku v pražské kavárně odmítají slyšet
cokoli jiného než vlastní báchorky.
stieglitz
2019-09-09 11:26
Ale, pane Palivec, tady přece stávala socha Koněva...
svaty_vaclav
2019-09-09 10:23
Ruský ministr kultury Medinskij má plnou pravdu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.